Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Zmiany w interesie mieszkańców

29 października 2021

Rada Gminy Wierzchosławice uchwaliła nowy regulamin odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zmiany mają docelowo powstrzymać wzrost kosztów obsługi systemu śmieciowego.

W gminie Wierzchosławice wprowadzono zmianę zasad odbioru odpadów komunalnych. Od 1 listopada odpady zielone, popiół, meble,  odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony będą odbierane wyłącznie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Wierzchosławicach. Samorząd w tym roku uruchomił działalność nowego PSZOK-u. Inwestycja zrealizowana w Wierzchosławicach była dofinansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt budowy PSZOK-u w Wierzchosławicach wyniósł ponad 968 tys. zł., gmina uzyskała dotację na inwestycję przekraczającą 823 tys. zł.

Wprowadzenie zmian ma spowodować obniżenie kosztów funkcjonowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w gminie, a także zachęcić mieszkańców do kompostowania odpadów zielonych. Jak już informowaliśmy, w tym roku odnotowano drastyczny wzrost ilości wyprodukowanych odpadów zielonych i popiołów w naszej gminie. System gospodarowania odpadami musi się bilansować, stąd również zmieniona na 3 miesiące stawka za odbiór odpadów. Zasada jest prosta – im więcej śmieci tym wyższa cena.

Mieszkańcy podczas zebrań wiejskich, które miały miejsce w gminie Wierzchosławice na przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni zgłaszali wnioski, aby rozważyć odbieranie odpadów zielonych właśnie na PSZOK, co w konsekwencji ma zachęcić większą liczbę mieszkańców do kompostowania oraz by zróżnicować stawki za kompostowanie. Mieszkańcy podkreślali również, że wielu z nich wymieniło piece na gazowe – ponieśli koszty i płacą też więcej za gaz, jednocześnie dokładają się do wywozu popiołu od innych, co warto podkreślić, nie jest obowiązkiem samorządu.

W gminie Wierzchosławicach otwarto oferty w ramach przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Aktualnie trwa analiza złożonych ofert mająca na celu wybór najkorzystniejszej.

Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku cena za śmieci w gminie  Wierzchosławice  będzie znacząco niższa.

 

Ostatnia modyfikacja: 29 października 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast