Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

ZDW: Ruszył przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji obwodnicy Wierzchosławic, Bogumiłowic i Łętowic!

10 stycznia 2022

Wzrasta ruch na drodze wojewódzkiej nr 975 prowadzącej przez Wierzchosławice w pobliżu autostrady A4 i węzła Tarnów Mościce. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie rozważa wyprowadzenie ruchu poza obszar miejscowości. Ruszył przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji. Mowa o obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 975, która ominęłaby miejscowości Wierzchosławice, Bogumiłowice i Łętowice. ZDW chce zlecić opracowanie wielowariantowej koncepcji wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Opracowanie ma  powstać w ciągu 18 miesięcy, przy czym nie później niż do 30 września 2023 r. Jego celem jest uzyskanie wariantowych rozwiązań nowego przebiegu drogi wojewódzkiej tak, by ruch był poprowadzony poza obszarem zabudowy.

Droga wojewódzka nr 975 łączy m.in. dwie drogi krajowe: DK-73 i DK-75. Jest jednocześnie główną trasą w tym rejonie na osi północ – południe i łączy dwa duże miasta regionu – Tarnów i Nowy Sącz. Ruch na trasie w ostatnich latach istotnie wzrósł i to także w odniesieniu do pojazdów ciężkich. Stoi za tym z jednej strony bliskość węzła autostradowego Tarnów Mościce, z drugiej zrealizowane inwestycje, jak choćby nowy most w Borusowej, czy wybudowany pełnowymiarowy wiadukt kolejowy w Bogumiłowicach.

Duży ruch na terenie zabudowanym z licznymi skrzyżowaniami i zjazdami oznacza problemy z płynnością ruchu oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa. Rozwiązaniem może być obwodnica. Nowa trasa poprawiłaby także dostępność do autostrady A4 w rejonie węzła na autostradzie oraz dojazd do Krakowa i Nowego Sącza.

W ramach zamawianych opracowań mają być ustalone warianty przebiegu nowej trasy klasy technicznej G. Termin składania ofert przypada na 1 lutego.

 
 
 

Ostatnia modyfikacja: 10 stycznia 2022

Komentowanie jest wyłączone.