Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Zaduszki Witosowe 2022 [ZDJĘCIA]

9 listopada 2022

Prawdziwe tłumy członków Ruchu Ludowego zawitały w niedzielę do Wierzchosławic na tradycyjne Zaduszki Witosowe. W tym roku upamiętniono 77. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz 37. rocznicę śmierci Stanisława Mierzwy.

Jak co roku wydarzenie rozpoczęło się Mszą Święta w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach sprawowaną w intencji śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy, Wincentego Stawarza i Zmarłych Ludowców.

Po skończonej Mszy Św. uczestnicy wraz z orkiestrą dętą oraz pocztami sztandarowymi skierowali się w uroczystym pochodzie w stronę cmentarza w Wierzchosławicach, gdzie miejsce miał kolejny punkt tegorocznych Zaduszek, czyli uroczyste złożenie kwiatów na Grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy.

Następnie uroczystości przeniosły się na teren wokół Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie po raz kolejny uczczono pamięć W. Witosa poprzez złożenie wiązanek kwiatów oraz zapaleniu symbolicznych zniczy przy pomniku.

Za zakończenie tegorocznych Zaduszek uczestnicy zostali zaproszeni do budynku CKWP w Wierzchosławicach, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone 50-leciu powstania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa oraz promocja książki dr Jana Hebdy pt. „O Wincentym Witosie inaczej…” oraz poczęstunek dla gości.

Organizatorzy wydarzenia:

  • Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
  • Rodzina Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy
  • Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
  • Wójt Gminy Wierzchosławice

Warto dodać, że pierwsze Zaduszki Witosowe zorganizowano w 1957r.  Coroczne spotkania przy grobie Witosa z roku na rok gromadziły coraz większe rzesze sympatyków ruchu ludowego i były bezpośrednim impulsem do Powstania Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia!

Ostatnia modyfikacja: 9 listopada 2022

Komentowanie jest wyłączone.