Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Wystawa „Niepodległa” w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach

28 października 2019

25 października w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach odbyło się otwarcie wystawy pn. „Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu jakim dysponujemy” – ku pamięci zasłużonym na rzecz Gminy Wierzchosławice.

Uroczyste otwarcie wystawy przez Wójta Gminy Wierzchosławice Andrzeja Mroza poprzedził program artystyczny „NIEPODLEGŁA” wykonany przez grupę teatralną „OTO MY” działającą w ramach Stowarzyszenia Klub Seniora „Przystań” w Wierzchosławicach.

Wystawa pn. „Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu jakim dysponujemy” – ku pamięci zasłużonym na rzecz Gminy Wierzchosławice jest poświęcona bohaterom związanym z Ziemią Wierzchosławicką. Szczegółowo zostały zaprezentowane sylwetki Wincentego Witosa – jednego z architektów niepodległości, wybitnego męża stanu, Adama Boryczkę – słynnego wierzchosławickiego „cichociemnego”, Żołnierza Wojska Polskiego w Kampanii Wrześniowej oraz ppor. Pilota Stanisława Koguta – odznaczonego  Krzyżem Walecznych za udział w walkach 1939 r.  

W wernisażu wzięli udział potomkowie rodziny bohaterów: Pan Marek Steindel – prawnuk Wincentego Witosa, Pan Bartłomiej Olesiński – siostrzeniec ppor. pilota Stanisława Koguta, Radni Powiatowi, Radni Gminy, Sołtysi, Dyrektorzy Szkół Podstawowych oraz bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.

Podczas wystawy swoje prelekcje wygłosili:

  • Pan Ireneusz Banek – lokalny pasjonat historii z Rudki, tropiciel śladów historii na terenie Gminy Wierzchosławice, odkrywca eksponatów zaprezentowanych podczas wystawy  pochodzących głównie z okresu I Wojny Światowej. Podczas wystąpienia opowiedział o tym jak zrodził się pomysł na realizację tego przedsięwzięcia.
  • Pan Władysław Kurtyka – pisarz i poeta, pasjonat historii pochodzący z Bielczy, przybliżył historię walk podczas I wojny światowej na terenie gminy Wierzchosławice.
  • Pan Jacek Skrabot – lokalny pasjonat historii z Bobrownik Małych, przybliżył postacie bohaterów Ziemi Wierzchosławickiej – opowiedział o ich życiu i zasługach dla Polski. 
  • Pan Janusz Skicki – Kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, przedstawił zawartość i podział wystawy.

W podniosłej i uroczystej atmosferze mieszkańcy Gminy Wierzchosławice wspominali sylwetki bohaterów swojej Małej Ojczyzny i obejrzeli wystawę zorganizowaną w celu ich upamiętnienia. 

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu pn. „Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu jakim dysponujemy” – ku pamięci zasłużonym na rzecz Gminy Wierzchosławice realizowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Koalicja dla Niepodległej”.

Poniżej zamieszczamy:

Ostatnia modyfikacja: 5 listopada 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiększanie czcionki
Kontrast