Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Wideotłumacz języka migowego w Urzędzie Gminy Wierzchosławice

9 września 2021

Od września Urząd Gminy Wierzchosławice jest dostępny dla osób głuchych. W urzędzie została uruchomiona usługa Wideotłumacza języka migowego. Z usługi można skorzystać podczas każdej wizyty w urzędzie bez konieczności wcześniejszego umawiania się.  Dzięki temu osoby niesłyszące mają możliwość załatwienia własnych spraw od ręki w urzędzie.

Usługa Wideotłumacza polega na połączeniu się z tłumaczem języka migowego przez internet. Tłumacz widoczny na ekranie komputera pośredniczy w załatwieniu sprawy pomiędzy osobą posługującą się językiem migowym a urzędnikiem.

Usługę Wideotłumacza świadczy dla urzędu Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Tłumaczenia realizowane są przez certyfikowanych tłumaczy polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM).

W celu skorzystania z usługi Wideotłumacza języka migowego należy zaraz po wejściu do budynku urzędu, na parterze w Punkcie Informacyjnym – Dzienniku Podawczym poinformować pracownika o potrzebie skorzystania z tej formy kontaktu. Można mieć np. przy sobie kartkę „Chciałbym skorzystać z Wideotłumacza”. Pracownik Punktu Informacyjnego – Dziennika Podawczego w parę minut zorganizują taką możliwość.

Uruchomienie usługi Widotłumacza w urzędzie przyczynia się do realizacji zapisów ustawy z dnia 19.07.2019r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.

 

 

Ostatnia modyfikacja: 9 września 2021

Komentowanie jest wyłączone.