W dniach 19 – 20 stycznia 2019 r. Wierzchosławice stały się centrum obchodów 145. rocznicy  urodzin Przywódcy Ruchu Ludowego i trzykrotnego Premiera Polski – Wincentego Witosa. Uroczystości rozpoczęły się już w sobotę 19 stycznia 2019 r.  Organizatorami spotkania byli: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, Zarząd Gminny PSL w Wierzchosławicach, Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz oraz Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Spotkanie rozpoczęło się zapaleniem znicza pamięci i złożeniem wiązanek kwiatów na Grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, gdzie w rodzinnej atmosferze noworocznej świętowano urodziny wybitnego działacza chłopskiego i premiera II RP.

Ogólnopolskie Obchody 145. Rocznicy Urodzin Wincentego Witosa odbyły się natomiast w niedzielę – 20 stycznia 2019 r.  Organizatorem uroczystości był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, a do Wierzchosławic zawitali goście z całej Polski – rolnicy, leśnicy, politycy i samorządowcy, parlamentarzyści, członkowie Rady Ministrów – na czele z Premierem RP – Mateuszem Morawieckim. Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i rolników pod przewodnictwem Ordynariusza Tarnowskiego – bpa Andrzeja Jeża. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Witosa, gdzie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

W weekendowych uroczystościach Gminę Wierzchosławice reprezentowali: Wójt – Andrzej Mróz, Przewodnicząca Rady Gminy – Małgorzata Moskal oraz Radni Gminy Wierzchosławice.

Relacja z soboty (19.01) – Fot. Robert Bryl:

Relacja z niedzieli (20.01) – Fot. Tomasz Łakoma:

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony