Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Trwa I Wierzchosławicka Liga Debat Oksfordzkich!

26 marca 2022

„I Wierzchosławicka Liga Debat Oksfordzkich” to projekt skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Wierzchosławice. Wszystkie szkoły zdecydowały się wystawić swoje drużyny.

W pierwszym etapie młodzież uczestniczyła w dwudniowych warsztatach, które miały na celu przygotować uczestników do wystąpień publicznych. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, autoprezentacji, sposobów wypowiedzi oraz radzenia sobie ze stresem. W trakcie warsztatów poznali również specyfikę debaty oksfordzkiej, zapoznali się z budową argumentu i linii argumentacyjnej, oraz role poszczególnych mówców. Nie do przeceniania jest również doświadczenie budowania drużyny i pracy w zespole. Część warsztatowa trwała od połowy lutego do początku marca.

Obecnie realizowany jest drugi etap – debaty pomiędzy szkołami w formacie każdy z każdym. Mamy już za sobą pojedynki: Wierzchosławice – Łętowice, Rudka – Ostrów, Mikołajowice – Łętowice, Wierzchosławice – Ostrów oraz Rudka – Mikołajowice. Przed nami jeszcze pojedynki: Łętowice/Rudka, Mikołajowice/Wierzchosławice, Wierzchosławice/Rudka, Ostrów/Łętowice oraz Ostrów/Mikołajowice.

Młodzież debatuje nad tezami związanymi z profilaktyką i uzależnieniami. Do tej pory drużyny zmierzyły się z następującymi tezami:

  • „Palenie papierosów powinno być zabronione na całym świecie” 
  • „Sportowcy powinni móc korzystać z dopingu”
  • „Żywność naturalna jest lepsza od przemysłowej”
  • „Popularność youtuberów takich jak Ekipa przynosi więcej szkód niż korzyści”
  • „Bezpieczeństwo jest ważniejsze niż wolność”

Każda debata prowadzona jest przez Marszałka Debaty, któremu pomaga Sekretarz Debaty. Mówcy oceniani są przez trzyosobową Lożę Mędrców. W skład Loży wchodzą osoby, które mają osobiste, bogate doświadczenie debatanckie, brały udział w Tarnowskiej Lidze Dabatanckiej i kontynuują tę przygodę będąc studentami.

Finałowa debata pomiędzy szkołami, które zdobędą największą liczbę punktów odbędzie się pod koniec kwietnia.

Ostatnia modyfikacja: 27 marca 2022

Komentowanie jest wyłączone.