Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Święto Plonów 2022: Mieszkańcy Gminy Wierzchosławice świętowali Dożynki!

18 sierpnia 2022

Zwyczaj obchodzenia święta plonów jest jednym z najpiękniejszych w naszej narodowej tradycji. Ta pełna symboli uroczystość wyraża szacunek dla rolniczego trudu, potwierdza wspólnotę wartości, zbliża ludzi. Jak każe tradycja 15 sierpnia to dzień, w którym gospodarze z Gminy Wierzchosławice świętują dożynki.

Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jerzego Czuja w kościele parafialnym pw. Matki Bożej pocieszenia w Wierzchosławicach. Swoją obecnością zaszczycili nas posłanka Urszula Augustyn, poseł Stanisław Bukowiec oraz  wicewojewoda Mateusz Małodziński. Po uroczystościach w kościele, po poświęceniu wieńców uczestnicy dożynek kolorowym orszakiem udali się na plac pod Gminnym Centrum Kultury aby kontynuować obrzędy. Starostowie dożynek – Pani Halina Popiela oraz Pan Janusz Jackowski z Sieciechowic przekazali wójtowi Andrzejowi Mrozowi bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż ze słowami:  „Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pół. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu w naszej Gminie go nie zabrakło. Przynosimy w darze chleb, jako symbol ciężkiej rolniczej pracy wykonanej podczas żniw. Niech się darzy!”. Wójt po pokrojeniu chleba wraz ze starostami i swoimi współpracownikami obdzielił chlebem wszystkich przybyłych na uroczystość.

„Dziękuję za wieńce wykonane z wielką pieczołowitością i starannością z kłosów zbóż, z kwiatów polnych, z owoców i warzyw. W tych wieńcach, bochnach chleba, korowodach, śpiewach i biesiadach dożynkowych zawarta jest esencja Polski, naszej narodowej dumy, siły, tradycji, wiary i historii. Patrząc na te wieńce dożynkowe i bochen chleba z tegorocznych zbiorów utwierdzam się w przekonaniu, że mamy na dzisiejszej uroczystości za co dziękować Opatrzności i wspólnie cieszyć się z owoców wzajemnego trudu.” – powiedział Wójt – Andrzej Mróz w swoim przemówieniu.

W konkursie wieńca dożynkowego uczestniczyło 7 grup wieńcowych. Każdy wieniec został zaprezentowany na scenie i ośpiewany. W konkursie udział wzięły kolejno: Sieciechowice, Bobrowniki Małe, Bogumiłowice, Gosławice, Komorów,  Mikołajowice oraz Rudka. Wieńce oceniało jury w składzie: Maria Cetera – etnograf, kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Beata Rompała  – folklorystka, pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Biuro Organizacyjne w Tarnowie. Wieńce oceniano w dwóch kategoriach – wieńca tradycyjnego i nowoczesnego. Jury przyznało nagrodę główną w kategorii wieńca tradycyjnego grupie z Bogumiłowic, w kategorii wieńca nowoczesnego grupie z Sieciechowic. Przyznano również dwa wyróżnienia: wieńcowi z Rudki i Komorowa.

Część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy. Po koncercie naszych gminnych ulubieńców nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – Zespół Andre. Muzyka porwała publiczność do tańca. Przy dźwiękach zespołu Pretekst Band zabawa taneczna potrwała do północy.

Spotkanie dożynkowe ubarwiły atrakcje dla dzieci oraz zlot zabytkowych samochodów.

Dziękujemy sponsorom dożynek:

 1. GOSPODARSTWO ROLNE Iwona Świderska
 2. Grupa Azoty SA
 3. FB Serwis
 4. Bruk-Bet Nieciecza
 5. RWD Prospect
 6. WPS STRUNBET Spółka z o.o.
 7. Sklep motoryzacyjno – chemiczny Janina Skórka
 8. FUH TAD-MAT
 9. AM Autoserwis Michał Bąk
 10. Miś transport i Spedycja
 11. Państwowy Związek Wędkarski Oddział Tarnów
 12. Centrum Zdrowia Tuchów
 13. REMBUD Jan Mirek
 14. Centrum Ubezpieczeń Marek Padło
 15. AWPOL Wierzchosławice

Dziękujemy organizatorom i współorganizatorom:

 1. Gminnemu Centrum Kultury w Wierzchosławicach
 2. Stowarzyszeniu kULtura
 3. Zespołowi Pieśni i Tańca Swojacy
 4. Stowarzyszeniu Klub Seniora Przystań
 5. Stowarzyszenie Klub Jeździecki Komorów
 6. Panu Waldemarowi Sudzie

 

Ostatnia modyfikacja: 18 sierpnia 2022

Komentowanie jest wyłączone.