Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Święto Niepodległości w gminie Wierzchosławice [ZDJĘCIA]

12 listopada 2020

Dzień Niepodległości w tym roku miał szczególny charakter. Z racji pandemii koronawirusa obchody zredukowano do niezbędnego minimum, ale mimo to gmina Wierzchosławice uczciła to święto w sposób godny i dumny.

Głównym punktem celebracji Dnia Niepodległości była msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach, a następnie złożenie kwiatów przed pomnikiem wzniesionym w 1938 roku w 20. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku zarówno pomnik, jak również Dom Ludowy z okazji Dnia Niepodległości miał wyjątkową biało-czerwoną iluminację. 

W dalszej kolejności złożono kwiaty na cmentarzu w Wierzchosławicach na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz u stóp pomnika Wincentego Witosa – jednego z Ojców polskiej niepodległości – w parku przed Centrum Kultury Wsi Polskiej.

Ostatnim punktem wczorajszych obchodów było złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym mieszkańcom Łętowic, którzy stracili życie walcząc na frontach I wojny światowej. Monument powstał w 1926 roku staraniem młodzieży wspieranej finansowo przez rodaków z Ameryki. O krzewieniu pamięci o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę pamiętają co roku radni z Łętowic oraz miejscowy sołtys. 

Natomiast w południe w Bobrownikach Małych na cmentarzu z okresu I Wojny Światowej o numerze 212, założonym wokół figury św. Jana Nepomucena z 1742 roku wójt gminy Wierzchosławice, wspólnie z członkami stowarzyszenia Castor oraz Kołem Gospodyń Wiejskich ,,Bobrowianki” złożył pierwsze tego dnia wiązanki kwiatów. Dodajmy, że jednym z elementów obchodów w Bobrownikach Małych był przejazd konny zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Jeździecki Komorów.

Na koniec przypomnijmy, że tuż przed Świętem Niepodległości ponad ćwierć tysiąca chryzantem udekorowało m.in. cmentarze, pomniki oraz ważne historyczne miejsca w naszej gminie. 

Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2020

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast