Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Słowo wójta gminy Wierzchosławice z okazji inauguracji nowego roku szkolnego

1 września 2020

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice!

Dziś rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Będzie to rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Szczególnie mocno kibicuję tym Uczniom, którzy w tym roku przekroczą po raz pierwszy próg szkoły podstawowej. Niech czas spędzany w szkole będzie radosny, ale i pracowity, bo wtedy osiągniecie dużo sukcesów.

Szanowni Państwo!

Jako samorząd gminny staramy się podnosić jakość kształcenia we wszystkich placówkach. Nowe komputery, inwestowanie w sprzęt dydaktyczny czy inwestycje w infrastrukturę to czynniki składające się ostatecznie na podniesienie poziomu nauczania. Do najważniejszych zadań należy zaliczyć zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych: chemia, fizyka, biologia, geografia. Dzięki pozyskanym funduszom utworzono w SP w Mikołajowicach nowoczesne pracownie: biologiczno-geograficznej i chemiczno-fizycznej. W SP w Wierzchosławicach wyremontowana zostanie gruntownie kuchnia oraz wybudowana będzie winda. Rozpoczynamy także proces termomodernizacji naszych szkół. Pierwszą placówką będzie SP w Rudce, gdzie zostanie zrealizowana głęboka termomodernizacja. Koszt inwestycji to prawie 2 miliony złotych.

Trzeba też pamiętać o inwestycjach, z których będą korzystać nasi uczniowie czy to przy okazji zajęć z wychowania fizycznego czy też w czasie wolnym. W Komorowie odremontowaliśmy wielofunkcyjne boisko, które zyskało bezpieczną nawierzchnię. W Sieciechowicach właśnie powstaje siłownia plenerowa, a jeszcze w tym roku w Ostrowie pojawią się boiska do piłki plażowej, boisko do koszykówki i badmintona, a maluchy będą mogły ćwiczyć umiejętności jazdy na rowerze w mini miasteczku rowerowym. Nie tylko w czasie zajęć z wychowania fizycznego, ale również po lekcjach zapraszam wszystkich do gry i zabawy w sąsiedztwie Centrum Kultury Wsi Polskiej. Mamy tam świetną bazę sportową, która jest jedną z najnowocześniejszych w całym regionie. Zachęcam wszystkich uczniów, aby w ramach zajęć pozalekcyjnych skorzystali z bogatej oferty, jaką oferują: Akademia Piłkarska Wierzchosławice, klub Judo Tora, LKS-y i inne organizacje działające na terenie naszej gminy.

Zdaję sobie sprawę jednak, że oświata w gminie Wierzchosławice ma wiele potrzeb, ale krok po kroku będziemy inwestować, aby nauka w naszych szkołach była przyjemnością.

O tym, że idziemy w dobrym kierunku świadczą wyniki. Nasi ósmoklasiści w tym roku okazali się najlepsi w całym powiecie. Podobnie jak przed rokiem uczniowie z gminy Wierzchosławice najlepiej poradzili sobie w powiecie tarnowskim z egzaminem z języka polskiego. Średnia naszych uczniów wyniosła 70,66%. Bardzo wysoko, bo na drugim miejscu, znajdujemy się wśród gmin biorąc pod uwagę wyniki z języka angielskiego, którego średnia wynosi 57,15 %. Natomiast z matematyki średnia jest również godna uwagi, gdyż wynosi 50,89%, co plasuje nas na trzecim miejscu w skali powiatu tarnowskiego.

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!

To będą wyjątkowe miesiące, w których szkoły muszą funkcjonować w zupełnie nowych realiach związanych z epidemią koronawirusa. Być może w wielu z nas próżno by szukać tego swoistego napięcia i radości związanej z powrotem do szkoły, jednak w tych trudnych czasach musimy być silni i odpowiedzialni jeden za drugiego.

Wszystkim Uczniom życzę, aby nigdy nie przestali być spragnieni wiedzy, poznawania otaczających nas zjawisk oraz kultur. Niech rozpoczynający się nowy rok szkolny będzie czasem jak najlepszych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności. Natomiast Nauczycielom życzę, aby wyzwania i doświadczenia, jakie stoją przed Wami w rozpoczynającym się dziś roku szkolnym, przyniosły satysfakcję.

Jednocześnie proszę wszystkich o stosowanie środków ostrożności związanych z epidemią koronowirusa.

 

Andrzej Mróz

Wójt Gminy Wierzchosławice

Ostatnia modyfikacja: 1 września 2020

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast