Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Poznaj Polskę

12 listopada 2021

Poznaj Polskę – Kopalnia Soli w Bochni oraz Ogród Doświadczeń w Krakowie.

W dniu 15 października 2021 r. uczniowie z klas III Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach uczestniczyli wycieczce  w ramach projektu ”Poznaj Polskę” do Kopalni Soli w Bochni oraz do Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie.
W najstarszej kopalni soli w Polsce – Pomnika Historii, wpisanego na listę UNESCO uczniowie zwiedzili unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, pięknie wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze które stworzyły zadziwiające podziemne miasto. Ekspozycja Multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, stanowiła niecodzienną lekcję historii. Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazały dzieciom rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami zaprowadziła uczniów do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni: Bocheńskiego Skarbnika, który wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy woreczek soli.
Uczniowie uczestniczyli również w jednej z największych atrakcji bocheńskiej kopalni – w jedynej na skalę światową podziemnej przeprawie łodzią przez zalaną solanką komorę. Uczniowie płynęli w towarzystwie dwóch flisaków, którzy opowiadali o tajemnicach i zakamarkach bocheńskiej kopalni podziwiając piękno i surowość solnej komory.
Następnie dzieci udały się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – oddziału Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Dzieci z zaangażowaniem i ogromnym entuzjazmem poznawały prawa przyrody. Wśród parkowej zieleni uczniowie wykonywali proste eksperymenty fizyczne z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki, które pozwoliły przeżyć dzieciom niezwykłą przygodę.

 

Poznaj Polskę – Wycieczka do Oblęgorka

 

Dnia 19 października 2021r  uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach, udali się  na wycieczkę  do Oblęgorka w ramach projektu „Poznajemy Polskę”. Jej celem było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego, popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Wycieczka obejmowała wizytę  w :pałacyku Henryka Sienkiewicza – Oblęgorek, Pomnik Przyrody – Dąb Bartek, zwiedzanie Jaskini Raj, zwiedzanie i udział w warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki .

Pierwszym punktem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tam, z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała opowieści z życia pisarza i odwiedzali pomieszczenia, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. Pałacyk zwiedzaliśmy razem z panią przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła nam życie wybitnego pisarza oraz pamiątki, jakie po nim pozostały.

Kolejnym  miejscem, które zaplanowano do zwiedzania był sławny Dąb Bartek – najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny .Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące.

 

Poznaj Polskę –Ziemia Świętokrzyska

W dniach 21-22 października 2021 r. uczniowie klas: VII, VIIIa oraz VIIIb Szkoły Podstawowej w Rudce w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczestniczyli w wycieczce po Ziemi Świętokrzyskiej.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali Sandomierz – zabytkowy zespół architektoniczno – krajobrazowy (Ratusz, katedra, Dom Długosza, Zamek, Brama Opatowska, Ucho Igielne) i podziemną trasę turystyczną. Następnie przejazd do Ujazdu, zwiedzanie ruin zamku, zbudowanego na rok kalendarzowy (tyle okien ile dni, tyle komnat ile tygodni). W dniu następnym po śniadaniu przejechaliśmy do Nowej Słupi i pieszo przeszliśmy na Święty Krzyż do pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego oraz przedchrześcijańskich obwałowań kamiennych na Łysej Górze. Następnie przyjazd do Oblęgorka i zwiedzanie Muzeum Sienkiewicza. Nasi uczniowie po drodze mogli podziwiać piękno przyrody, faunę i florę ziemi świętokrzyskiej i zobaczyć stolicę województwa – miasto Kielce.

Dziękujemy Ministrowi Edukacji i Nauki za możliwość uczestniczenia w wycieczkach, w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast