1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To okazja by wspomnieć o ludziach którzy oddali swoje życie i zdrowie w walce o Wolną Polskę. Jednym z Żołnierzy Niezłomnych był pochodzący z Wierzchosławic – ostatni kurier WiN – Adam Boryczka. Społeczność Gminy Wierzchosławice jest dumna z niezłomnej postawy swojego rodaka. 1 marca Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg oraz Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach Pani Urszula Grabka zapalili symboliczny znicz pamięci pod tablicą poświęconą osobie Adama Boryczki znajdującej się na froncie budynku Domu Ludowego w Wierzchosławicach.

Adam Boryczka to żołnierz września 1939, skoczek spadochronowy, cichociemny. Od 1944 zastępca dowódcy i dowódca 6 Wileńskiej Brygady AK. Szef Oddziału III Komendy Okręgu Wilno AK. Od końca 1947 kurier Delegatury Zagranicznej WiN. Aresztowany przy próbie przekroczenia granicy PRL w połowie czerwca 1954. 21 maja 1955 r. został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. 29 listopada 1967 wyszedł na wolność. Zmarł 30 kwietnia 1988 w Warszawie. Spoczął na Powązkach.

Po kilkudziesięciu latach milczenia i wymazywania z pamięci ludzi – żołnierze tzw. “drugiej konspiracji” przywracani są do świadomości współczesnych Polaków, jako bohaterowie, którzy nie chcieli się pogodzić z porządkiem narzuconym przez mocarstwa na konferencjach w Jałcie i Poczdamie.

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r. przez parlament “w hołdzie ” Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Przypomnijmy – w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – na terenie Gminy Wierzchosławice w dniu 9 marca 2018 r. odbędzie się III Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc Adama Boryczki. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Szczegóły na stronie <==

dav

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony