Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Odkrywam Małopolskę

3 listopada 2021

6 października uczniowie klas: IV, V oraz VI  Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudce w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” uczestniczyli w wycieczce po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i Pustyni Błędowskiej.

Na  początku zwiedzili Jaskinię Nietoperzową, w której podziwiali obszerne korytarze oraz efektowne nacieki skalne. Następnie udali się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Mimo deszczowej pogody cieszyli się urokami Doliny Prądnika. Przeszli przez Bramę Krakowską, złożyli wizytę na Zamku „Pieskowa Skała”, gdzie usłyszeli barwne legendy, a w drodze powrotnej podziwiali okazałą Maczugę Herkulesa. Podczas schodzenia ze wzgórza zamkowego kilku piechurów zaliczyło wywrotkę, co jeszcze zwiększyło atrakcyjność wycieczki. Po pysznym obiedzie pełni sił wycieczkowicze dotarli na wzgórze Czubatka, skąd rozpościerał się wspaniały widok na Pustynię Błędowską. Uczniowie mieli tam okazję własnoręcznie przygotować pocztówki. Nie lada atrakcją były też zabawy w olbrzymiej „piaskownicy”

7 października 2021r. uczniowie klas: VIII Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Oświęcimia – Szlakiem Holokaustu oraz do Wadowic – śladami Jana Pawła II.

Wycieczka rozpoczęła się o zwiedzania obozu Auschwitz – Birkenau, gdzie uczniowie zapoznali się z pojęciem holokaustu, zwiedzili Miejsce Pamięci, będącego świadkiem nazistowskich zbrodni na Polakach, Żydach i innych narodowościach, zapoznali się z warunkami życia więźniów, ich kategoryzowaniu, przeprowadzanych eksperymentach, liczbie ofiar, ewakuacji obozu i wyzwoleniu, a także z życiorysami osób, będącymi więźniami obozu, a których to osoby zapisały się na kartach historii Polski.

Następnym punktem wycieczki były Wadowice, by odwiedzić miejsce kojarzone z osobą najsłynniejszego Polaka – Jana Pawła II.

Po pysznym obiedzie i oczywiście degustacji produktu regionalnego, słynnej Kremówki Papieskiej, udali  się  w drogę powrotną do Wierzchosławic.

15 października 2021r. uczniowie klas: IV, V i VI Szkoły Podstawowej im. 100- lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Krakowa – Szlakiem krakowskich legend i Obwarzanka.

Po spotkaniu z przewodnikiem pod Wzgórzem Wawelskim, uczniowie zapoznali się z legendą „O księciu Kraku” i „O Wandzie”. Następnie  pod Smoczą Jamę przewodnik opowiedział legendę „O Smoku Wawelskim”. Traktem Królewskim uczniowie udali się w kierunku Rynku, przy którym znajdują się Sukiennice,  i Kościół Mariacki, a z nim związane są legendy, takie jak: „O Trębaczu i hejnale krakowskim” „O dwóch Braciach” – budowniczych, nierównych wież kościoła Mariackiego.

Na krakowskim rynku,  uczestnicy wycieczki dowiedzieli się dlaczego spacerują rycerze, zaklęci w krakowskie gołębie i kto to był Lajkonik, a także Pan Twardowski.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Ostatnią atrakcją wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka, gdzie każdy z uczestników miał za zadanie wykonać własnoręcznie obwarzanka żeby po upieczeniu skosztować jak smakuje.

Po atrakcjach związanych ze zwiedzaniem Starego Miasta przyszedł czas na posiłek. Po pysznym obiedzie , udali się w drogę powrotną do Wierzchosławic. 

Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego za możliwość uczestniczenia w wycieczkach, w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”.

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: 3 listopada 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast