Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Narodowe Czytanie ,,Moralności pani Dulskiej” w Wierzchosławicach [ZDJĘCIA]

6 września 2021

W Domu Ludowym w Wierzchosławicach odbyła się jubileuszowa 10. edycja Narodowego Czytania. W tym roku m.in. dzieci, seniorzy, ,,Swojacy”, wójt gminy, samorządowcy czytali utwór Gabrieli Zapolskiej pod tytułem ,,Moralność pani Dulskiej”.
 
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
 
Gabriela Zapolska napisała ,,Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Ostatnia modyfikacja: 6 września 2021

Komentowanie jest wyłączone.