Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Najnowsze opracowanie Władysława Kurtyki mieszkańca Wierzchosławic

14 listopada 2022

Książka Bogumiłowice poprzez wieki opuściła drukarnię pod koniec sierpnia br. Jej autor Władysław Kurtyka miłośnik historii, regionalista, napisał zarys monograficzny miejscowości Bogumiłowice, w którym przybliżył jej historię, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. Jest to obszerna praca licząca prawie 500 stron, bez tabel, wykresów czy zestawień.  

Kurtyka jest autorem kilku opracowań m.in.: Wierzchosławice – z dziejów wsi (2018), Ostrów nad Dunajcem (2021).

W najnowszej książce autor zebrał okruchy zdarzeń z minionych wieków, umieszczonych w rozproszonych publikacjach. Prawie wszystkie informacje oparte są na materiałach źródłowych, jakie udało się autorowi pozyskać z archiwów państwowych, zapisów dokumentalnych oraz doniesień prasowych.

Publikacja ma na celu wyznaczenie tropu, jakim można podążać, aby odszukać prawdę o dawnych dziejach, swojej miejscowości. Autor ma świadomość, że książka ta nie jest i nie będzie pełna, obrazująca w zupełności faktyczną, rzeczywistą przeszłość tej miejscowości. Znany i ceniony poeta, eseista, publicysta Józef Baran, pochodzący z Borzęcina, o twórczości autora tak się wypowiedział: …znakomity kronikarz tych stron.

Kurtyka ma nadzieję, że książka zostanie życzliwie przyjęta nie tylko przez mieszkańców Bogumiłowic, ale wszystkich tych, którzy interesują się przeszłością tej ziemi, ziemi naszych przodków. Książka dostępna będzie na spotkaniu autorskim, które odbędzie się 19 listopada (sobota) o godz. 17, w Domu Ludowym w Bogumiłowicach.

Ostatnia modyfikacja: 14 listopada 2022

Komentowanie jest wyłączone.