Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Kolejne drogi do remontu! Jest dotacja z FOGR

15 maja 2020

Gmina Wierzchosławice otrzymała dofinansowanie w wysokości 65 tys. zł na remont i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w Rudce i Sieciechowicach. Dofinansowanie pochodzi ze środków budżetu województwa małopolskiego związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych.

W Rudce zostanie wyremontowana droga prowadząca do MOP-u przy autostradzie, z kolei w Sieciechowicach w centrum miejscowości.

– Obie drogi są w złym stanie technicznym. Dzięki pozyskanym pieniądzom na wspomnianych odcinkach pojawią się nowe nakładki asfaltowe, które znacząco poprawią warunki dojazdu m.in do gruntów rolnych. Szczególnie w Sieciechowicach naprawa jest pilna, gdyż, mówiąc obrazowo, niemalże po każdej ulewie droga zamienia się w potok – mówi wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz. 

W ramach inwestycji w Rudce zlikwidowane zostaną przełomy na drodze, w tym celu rozebrana zostanie konstrukcja drogi na głębokość 45 cm, wymieniona dolna i górna warstwa podbudowy z mieszanki kruszywa łamanego. Na wykonanej podbudowie wykonana zostanie warstwa wiążącą, potem warstwa ścieralna z asfaltu oraz obustronne pobocza z mieszanki kruszywa łamanego o szerokości 40 cm.

Niemalże identyczny zakres prac będzie miał miejsce w ramach realizacji inwestycji w Sieciechowicach, z tym że dodatkowo zostanie wykonana regulacja dwóch studni kanalizacyjnych.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Samorząd gminny otrzymał 50 tysięcy złotych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na budowę zbiornika małej retencji w Rudce tzw.„Banii”.  

– Tak naprawdę zbiornik w tej miejscowości został wybudowany jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Dzięki otrzymanym środkom uda nam się odtworzyć ten zbiornik, który z jednej strony będzie stanowił zabezpieczenie przeciwpowodziowe, a z drugiej strony w czasie suszy będzie zabezpieczał rolników w wodę – tłumaczy wójt Andrzej Mróz. 

 

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: 15 maja 2020

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast