Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Jubileuszowy Koncert ZPiT ,,SWOJACY” [ZDJĘCIA]

12 października 2020

W minioną sobotę w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach odbył się wyjątkowy – jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Swojacy”. Kulturalna wizytówka gminy Wierzchosławice obchodzi właśnie 75. rocznicę założenia Zespołu. 

,,Swojacy” na stałe wpisali się w historię gminy Wierzchosławice, stając się wizytówką kulturalną gminy, zespołem wielokrotnie nagradzanym na różnych festiwalach i konkursach. Swoją działalnością krzewią ludową tradycję, kulturę, kultywując dziedzictwo naszych przodków.

,,Wszystko zaczęło się w pierwszych dniach października 1945 roku. Wówczas to z inicjatywy Mieczysława Stacha, byłego porucznika II Armii Wojska Polskiego, a wtedy nauczyciela Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach, młodzież wierzchosławicka z okolicznych miejscowości oraz słuchacze Uniwersytetu Ludowego zawiązali zespół artystyczny złożony z sekcji teatralnej, recytatorskiej oraz chóru. Zespół liczył 132 osoby, które z entuzjazmem przystąpiły do pracy nad pierwszym programem artystycznym.”  Tak to się zaczęło a historia ,,Swojaków” każdego dnia budowana jest do dnia dzisiejszego.

Sobotni koncert jubileuszowy w CKWP był nie tylko okazją do obejrzenia wspaniałego kusztu zarówno tanecznego, ale również muzycznego i wokalnego ,,Swojaków”. Zaprezentowano dorobek artystyczny ostatnich lat. Zespół wykonał trzy układy taneczne: poloneza, tańce regionu przeworskiego i tańce regionu Krakowiaków Wschodnich. ,,Swojacy” to również kapela, która także na koncercie pokazała się od świetnej strony widzom. Jednak sobotni koncert był także doskonałą okazją, aby podziękować Zespołowi.

Swojacy są żywą wizytówką naszej gminy, są naszym wspaniałym ambasadorem. To w tym Zespole tkwi nasza tradycja i kultura – mówił do zebranych wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz, który podczas koncertu wręczył specjalny jubileuszowy grawer członkom Zespołu.- To piękny zespół, piękna tradycja i ogromna praca członków Zespołu. Jesteśmy dumni, że w naszej gminie funkcjonuje już od 75 lat tak profesjonalny i uznany zespół.

W obchodach jubileuszowych wziął udział m.in. poseł Wiesław Krajewski, który również pogratulował członkom Zespołu.

Sztuka ludowa w dzisiejszych nowoczesnych czasach nie jest łatwą dziedziną. Życzę wszystkim członkom Zespołu Pieśni i Tańca ,,Swojacy” przede wszystkim wytrwałości, aby przekazywali w tej sztafecie pokoleń miłość do regionu, tańca i muzyki oraz dalszych sukcesów, zarówno w Polsce, jak i na scenach poza naszymi granicami – mówił poseł Krajewskim.

Miłą niespodzianką sobotniego świętowania była informacja, że ,,Swojacy” w przyszłym roku nagrają płytę, o której członkowie Zespołu marzyli już od dawna. Krążek ukaże się w ramach tworzenia małopolskiej etnoteki.

Etnoteka tworzona będzie przy współpracy właśnie z takimi zespołami jak ,,Swojacy”. Zespół z Wierzchosławic będzie bardzo ważną składową częścią etnoteki. Płyty będą promować Małopolskę w świecie, dlatego jest to duże wyróżnienie –  mówi Piotr Gąsienica, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół.

Jak przyznaje kierownik ZPiT ,,Swojacy” Paweł Dąbrowski, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Rady Gminy Wierzchosławice, ,,Swojakiem” może zostać niemal każdy.

Swojakiem może zostać każdy, kto ma chęć podjąć wyzwanie nauki tańca i śpiewu w formie innej niż ta, która jest aktualnie promowana szczególnie w telewizji. Zachęcam wszystkich do spróbowania tego czym jest folklor, niezależnie od wieku, wykształcenia czy wykonywanej pracy. Zespół zajmuje się w głównej mierze tańcem, muzyką i śpiewem, ale tradycja ludowa to także granie na instrumentach, rękodzieło czy gra aktorska. Działają Mali SWOJACY, więc każdy rodzic ma możliwość zapisać swoje dziecko bezpłatnie do tej grupy, natomiast „Duzi” SWOJACY z otwartymi rękami przyjmą osoby w wieku od 16 do 116 lat – podkreśla Paweł Dąbrowski.  

Na koniec jubileuszowego świętowania na scenę w CKWP wjechał duży tort a zgromadzona publiczność odśpiewała gromkie STO LAT!

 

Ostatnia modyfikacja: 12 października 2020

Komentowanie jest wyłączone.