Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Informacje na temat możliwości udzielanie pomocy

21 marca 2020

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach poniżej przedstawia Państwu kilka informacji na temat koronawirusa COVID-19 oraz możliwości udzielenia pomocy przez Nasz Ośrodek: 

Jeśli w związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa jesteś objęty kwarantanną – pamiętaj:

Jeżeli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach.

W tym szczególnym okresie będziemy skupiać się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie. Osoby spełniające kryterium dochodowe tj. 1402 zł na osobę samotnie gospodarującą i 1056 zł na osobę w rodzinie otrzymają żywność bezpłatnie.

 

 

Jeżeli potrzebna będzie pomoc psychologa zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej.Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Informacje dla seniorów

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jeżeli jesteś osobą starszą, samotną, niepełnosprawną, NIE OBJĘTA KWARANTANNĄ i potrzebujesz pomocy w formie zakupu żywności lub leków zadzwoń do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach tel:

tel: 14 631 90 28, 14 631 90 29, 14 631 90 47, lub bezpośrednio 798 584 166  – codziennie od 7.30 do 19.00

Jeżeli wiesz o takich osobach w Twoim otoczeniu również zgłoś to do GOPS telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej:

gops@wierzchoslawice.pl

Ostatnia modyfikacja: 23 marca 2020

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast