Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Godne obchody Dnia Niepodległości

12 listopada 2021

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 gmina Wierzchosławice wspólnie świętowała w tym roku Dzień Niepodległości. 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów u stóp pomnika Wincentego Witosa w parku przed Centrum Kultury Wsi Polskiej. Następnie w wierzchosławickiej świątyni odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Gminy Wierzchosławice. Po zakończonej eucharystii delegacja samorządowców z wójtem Andrzejem Mrozem złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były uroczystości w Domu Ludowym w centrum Wierzchosławic. Najpierw w swoi wystąpieniu wójt zwrócił uwagę na istotę polskiej niepodległości oraz na znaczenie pamięci o tych, którzy oddali swoje życie dla wolnej Polski a następnie złożono kwiaty przed pomnikiem wzniesionym w 1938 roku w 20. rocznicę odzyskania niepodległości.

Natomiast w Domu Ludowym czekała na wszystkich część artystyczna. W pierwszej kolejności ze swoim programem wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach, aby później ustąpić miejsca ZPiT ,,Swojacy”, którzy poprowadzili wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Na koniec wszystkich poczęstowano pyszną grochówką.  Obchody zorganizowało Gminne Centrum Kultury. 

Dodajmy, że obchody Dnia Niepodległości zorganizowano także w Łętowicach i Bobrownikach Małych. W Łętowicach uroczystości rozpoczęły się o godz. 14. mszą świętą w miejscowym kościele, po której uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Poległych gdzie złożono kwiaty.  Następnie w Szkole Podstawowej odbyła się patriotyczna Wieczornica. 

Z kolei obchody w Bobrownikach Małych również zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Rudce, po której nastąpił przejazd rowerowo- konny i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem św. J. Nepomucena na cmentarzu wojennym w Bobrownikach Małych. Kolejnym punktem programu był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego Angel Voice pod dyrekcją Katarzyny Sroki. Po części artystycznej, przyszedł czas na piknik patriotyczny czyli wspólne śpiewanie przy akompaniamencie Damiana Barnasia, degustacje bigosu, kiełbasek z grilla , ciast i niezastąpionego grzańca.

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: 17 listopada 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast