Gminne Święto Plonów Gminy Wierzchosławice już za nami. W tym roku dożynki  odbyły się w Bobrownikach Małych. Dożynki to jeden z najpiękniejszych  staropolskich obrzędów rolniczych, a także okres wyjątkowy, który pozwala  nam na podsumowanie i docenienie całorocznej pracy rolnika, ich  zaangażowania i trudu. Rolnicy z Gminy Wierzchosławice za tegoroczne plony  
dziękowali w miniony wtorek– 15 sierpnia. Dziękczynienie rolników za  zebrane plony i powodzenie w czasie żniw cieszyło się dużym  zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Dożynki gminne miały podwójny charakter: religijny związany z  podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji  zakończenia zbiorów.

Do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudce zespoły  obrzędowe przywiozły różnorodne wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów,  ziarna, owoców i warzyw. Były też kosze z owocami, miód przekazany przez  koło pszczelarskie z Wierzchosławic oraz bochny chleba, które poświęcił w  czasie uroczystej Mszy świętej proboszcz parafii ks. Bogusław Maciaszek.

Po Mszy świętej barwny dożynkowy korowód prowadzony przez konną banderię  przeszedł na plac obok Domu Ludowego w Bobrownikach Małych, gdzie miał  miejsce dalszy ciąg programu artystycznego.

Na wystosowane zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli i zaszczycili nas  swoja obecnością:
Józef Rojek Wiceprezes Grupy Azoty SA Tarnów,
Andrzej Kosiniak-Kamysz Polskie Stronnictwo Ludowe,
Jacek Hudyma Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego,
Tadeusz Bąk Burmistrz Wojnicza,
Marek Podraza Radny Powiatu Tarnowskiego,
asp.szt. Mariusz Czapkowicz Kierownik Posterunku w Wierzchosławicach,
Artur Jasiński Przewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice,
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice – Jolanta Rodak i Roman  Kucharski,
Radni Gminy Wierzchosławice – Władysław Witek, Roman Strojny, Andrzej  
Ogar, Jan Bodzioch, Józef Dzierwa,
Jacek Bryl Prezes Stowarzyszenia Inicjatywy Społeczne z Wierzchosławic.

Wójt Zbigniew Drąg serdecznie, po gospodarsku przywitał wszystkich  zebranych, dziękując równocześnie za ogromny trud, jaki był udziałem  rolników w trakcie tegorocznych żniw. W swoim wystąpieniu mówił:
„Życzę Wam drodzy rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na  Waszych stołach chleba – tego najważniejszego symbolu dożynek. Szanujmy go  i szanujmy tych dzięki którym go mamy.”

Spośród zaproszonych gości głos zabrali: Jacek Hudyma Etatowy Członek  Zarządu Powiatu Tarnowskiego oraz Józef Rojek Wiceprezes Grupy Azoty SA  Tarnów.

Okolicznościowy adres z okazji dożynek gminnych przesłał Poseł na Sejm RP  Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uczestniczącym w ludowym święcie mieszkańcom i przybyłym gościom  zaprezentowały się zespoły obrzędowe z 6 sołectw (Bobrownik Małych,  Gosławic, Mikołajowic, Sieciechowic, Rudki, Wierzchosławic) z  przygotowanymi przez siebie wieńcami dożynkowymi. Uzupełnieniem  prezentacji wieńców były słowne obrzędy w postaci przyśpiewek i okolicznościowych recytacji. Wykonane z dużą starannością i pomysłem  wieńce oceniła komisja konkursowa w składzie: Iwona Gleisner oraz Zofia  Juchno-Bąk. Decyzją komisji – przyznano sześć równorzędnych nagród  finansowych w wysokości 500 zł każda.

Werdykt komisji był następujący:

W KATEGORII WIEŃCA TRADYCYJNEGO
I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki  Powiatowe – Zespół Obrzędowy z Bobrownik Małych
II miejsce i i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki  Jasnogórskie – Zespół Obrzędowy z Gosławic
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki  Jasnogórskie – Grupa Obrzędowa z Rudki

W KATEGORII WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO
I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki  Wojewódzkie – Zespół Obrzędowy z Sieciechowic
II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz wyjazd na Dożynki  Jasnogórskie- Zespół Obrzędowy z Wierzchosławic
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 500 zł – Grupa Obrzędowa z Mikołajowic

Po raz pierwszy w trakcie dożynek Gminy Wierzchosławice został również  zorganizowany konkurs potraw regionalnych. Po degustacji potraw  przygotowanych przez sołectwa: BOBROWNIKI MAŁE, GOSŁAWICE, RUDKA i  WIERZCHOSŁAWICE, zgłoszonych do konkursu komisja konkursowa postanowiła  przyznać zgodnie z regulaminem następujące miejsca i nagrody:

I miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł – Zespół Obrzędowy z  Bobrownik Małych
II miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł – Zespół Obrzędowy z  Wierzchosławic
III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 250 zł – Zespół Obrzędowy z  Gosławic, Zespół Obrzędowy z Rudki

W części festynowej wierzchosławickiego „Święta Plonów” jako pierwszy  zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic z  wiązanką pieśni i tańców rzeszowskich oraz krakowiak z lajkonikiem w  wykonaniu. Duże wyrazy uznania od zgromadzonej publiczności otrzymali  mieszkańcy Bobrownik Małych – dziecięcy zespół folklorystyczny „Mali  Bobrowianie” oraz wokalistka Klaudia Czapiewska. W dalszej części wieczoru  zaprezentował się zespół „Latino Lovers” którego muzyczne show było  utrzymane w gorących rytmach z pogranicza muzyki pop i latino. Zabawę  taneczna do późnych godzin nocnych poprowadził tarnowski zespół „The  Tonacja” grający covery znanych polskich i zagranicznych zespołów  muzycznych.

Sprzyjająca pogoda, liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz  serdeczna rodzinna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa przyciągnęła  mieszkańców z całej Gminy.

Warto zauważyć, że w przygotowanie dożynek w Bobrownikach Małych aktywnie  włączyła się społeczność lokalna tej miejscowości – szczególne słowa  uznania należą się Sołtysowi Wsi Bobrowniki Małe wraz z Radą Sołecką,  Radnej Rady Gminy Wierzchosławice – Jolancie Rodak, Stowarzyszeniu CASTOR,  licznemu zespołowi wieńcowemu przygotowującemu wieniec dożynkowy oraz  oprawę artystyczną, jednostce OSP Bobrowniki Małe, LKS „Bobrovia”  Bobrowniki Małe oraz wielu bezinteresownym mieszkańcom angażującym się w  to by godnie ugościć przybywających do Bobrownik mieszkańców Gminy  Wierzchosławice.

Na uznanie zasługuje praca osób które zaangażowały się w to, by  odpowiednio przystroić miejscowość. Do takich osób należeli m.in. Państwo Lechowie, którzy wraz z sąsiadami wykorzystując zboża, słomiane bale,  kwiaty i płody rolne przygotowali przepiękną rzeźbę pawia. Podobnych  kompozycji przyozdobiły plac obok domu ludowego oraz na rogatkach  Bobrownik Małych, a ich autorkami były: Magdalena Ciupek, Magdalena Guzy,  Marta Skrabot, Katarzyna Szczepańska. To dziesiątki godzin bezinteresownej  pracy za którą wszyscy organizatorzy wyrażają wdzięczność.

Serdeczne podziękowania składamy osobom, które aktywnie włączyły się w  organizację tegorocznego „Święta Plonów” Gminy Wierzchosławice – w szczególności sponsorom i dobroczyńcom, Wójtowi Gminy Zbigniewowi Drągowi,  ks. proboszczowi Bogusławowi Maciaszkowi, starostom dożynek – Danucie i  Kazimierzowi Miśtak, rolnikom, Sołtysowi Wsi Bobrowniki Małe Leszkowi  
Katrze wraz z Radą Sołecką, Prezes Stowarzyszeniu CASTOR – Dorocie Katra,  Zespołowi Pieśni i Tańca „Swojacy”, zespołom wieńcowym, komisji  konkursowej w osobach Iwony Gleisner oraz Zofii Juchno-Bąk, spółce  pastwiskowej z Bobrownik Małych, Klubowi seniora „Przystań” z  Wierzchosławic, jednostkom OSP (szczególnie tym zaangażowanym w  zabezpieczanie terenu imprezy – a więc OSP Bobrowniki Małe oraz OSP Rudka)  i Policji, LKS Bobrowniki Małe, a także pracownikom Gminnego Centrum  Kultury w Wierzchosławicach.

Galerie:

Gminne Święto Plonów – Bobrowniki Małe – fot K. Skóra

Galerie zdjęć (Bobrownikimale.info) <==

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony