Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

15 listopada 2019

11 listopada 2019 r. odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości w Wierzchosławicach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach. Bezpośrednio po niej licznie zebrani uczestnicy udali się pod Pomnik mieszkańców poległych w latach 1914-1920, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. 100-Lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach pod przewodnictwem Pana płk Bogusława Placka. W skupieniu i powadze uczniowie wezwali do apelu Tych, którzy swą krwią i poświeceniem przyczynili się do powrotu Niepodległej, do powrotu wolności Naszej Małej Ojczyzny – Gminy Wierzchosławice.”[1]

Po uroczystym Apelu Poległych złożono kwiaty i zapalano znicze pod pomnikiem. W imieniu mieszkańców gminy Wierzchosławice hołd złożył Wójt Gminy Andrzej Mróz wraz z Radnymi Gminy Wierzchosławice. Hołd oddali również:

  • Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma,
  • Radny Powiatowy Marek Podraza,
  • delegacje szkół podstawowych z gminy Wierzchosławice,
  • sołtysi,
  • przedstawiciele organizacji pozarządowych działających ma terenie naszej gminy.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz w Wierzchosławicach i złożenie kwiatów oraz  zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach, gdzie po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa odbyła się część artystyczna uroczystości.

Na początku wystąpił męski chór z Mikołajowic pod kierunkiem artystycznym Pana Józefa Kwapniewskiego. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Wójta Gminy Wierzchosławice uczestnicy uroczystości obejrzeli spektakl pn. „Drogi do wolności” przygotowany przez grupę teatralną działającą przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Mikołajowicach. Grupa składa się z rodziców uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Mikołajowicach i działa pod kierunkiem Pani Jadwigi Tendery. Od kilku już lat przygotowuje spektakle dla lokalnej społeczności. Przedstawienie było poświęcone historii uzyskania wolności przez naszą Ojczyznę. Spektakl był bardzo wzruszający, pokazał w obrazach ważne wydarzenia z naszej historii. Reżyserem spektaklu była Pani: Katarzyna Piórkowska i Jadwiga Tendera.

Po zakończonym występie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca „Swojacy” i chórem męskim z Mikołajowic. Ostatnim punktem programu był poczęstunek wszystkich zebranych żołnierską grochówką.

Uroczystości Gminnych Obchodów Święta Niepodległości były okazją do spotkania mieszkańców gminy, do wspólnej refleksji nad naszą wolnością i odpowiedzialnością za jej losy. Wydarzenie miało również ogromne znaczenie dla krzewienia patriotyzmu, szczególnie w młodych obywatelach Naszej Gminy oraz pomięci o bohaterach, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

Poniżej zamieszczamy link do Apelu Poległych  oraz fotorelację z uroczystości. Fot. Klaudia Tarczoń

APEL POLEGŁYCH – 11.11.2019r.

APEL POLEGŁYCH – 11.11.2019r.W dniu 11 listopada 2019r. uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt prowadzić Apel Poległych w czasie gminnych obchodów 101 rocznicy Święta Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. W skupieniu i powadze uczniowie wezwali do apelu Tych, którzy swą krwią i poświeceniem przyczynili się do powrotu Niepodległej , do powrotu wolności Naszej Małej Ojczyzny – Gminy Wierzchosławice.Apel prowadzili : Oliwier Podstawa, Maciej Buczek, Bartłomiej Zyguła, Damian Rzepa, Paweł Klimczyk, Bartosz Seremet, Patryk Płaczek, Nikola Bogusz, Krzysztof Frączek, Arkadiusz Solak, Jakub Rajski, Kamil Kieroński, Daniel Bogusz, Anna Zyguła, Laura Osyszko.W skład pocztu sztandarowego weszli: Izbela Siedlik, Weronika Padło, Natalia Brońska, Albert Pasieczny, Kamil Rajski. Składamy podziękowania dla p. Bogusława Placka za przygotowanie naszej młodzieży.

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach oraz Filia w Bogumiłowicach Poniedziałek, 11 listopada 2019

[1] Źródło: Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach  oraz Filia w Bogumiłowicach; APEL POLEGŁYCH -11.11.2019 R. www.facebook.com

Ostatnia modyfikacja: 15 listopada 2019

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast