Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Gminne Obchody Dnia Strażaka – poświęcenie oraz przekazanie nowego samochodu dla OSP Wierzchosławice!

17 sierpnia 2022

14 sierpnia 2022 r. o godz. 13:45 zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed kościołem parafialnym w Wierzchosławicach rozpoczęły się Gminne Obchody Dnia Strażaka, połączone z poświeceniem i przekazaniem do użytku: nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Wierzchosławicach i łodzi ratowniczej dla OSP w Gosławicach.

O godz. 14:00 w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach rozpoczęła się Msza Św. w intencji Strażaków pod przewodnictwem Kapelana Powiatowego Strażaków – ks. Kamila Wróbla. Po zakończonej Eucharystii i przemarszu na plac pod remizę OSP w Wierzchosławicach, odbyła się dalsza część uroczystości, którą rozpoczął meldunek złożony Zastępcy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Pawłowi Żabie przez Dowódcę Uroczystości – dh Dawida Bogusza. Po zakończonym przeglądzie pododdziałów, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego.

Prezes ZOG ZOSP RP – dh Ryszard Kawa przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość  gości – wśród których znaleźli się: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych – na czele z Posłanką na Sejm RP – Anną Pieczarką, strażacy (druhny i druhowie) Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Zastępcą Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego – st. bryg. Pawłem Żabą oraz Dyrektorem Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP – dh Kazimierzem Sadym.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wierzchosławice. Po wręczeniu odznaczeń odbyła się  ceremonia poświęcenia oraz przekazania  do użytku nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchosławicach oraz Łodzi Ratowniczej  – będącej na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Gosławicach. Poświecenia dokonali: Powiatowy Kapelan ks. Kamil Wróbel i Proboszcz miejscowej Parafii ks. Jerzy Czuj. Akty przekazania oraz kluczyki wraz z dokumentami wręczyli: Posłanka na Sejm – Anna Pieczarka, Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Paweł Żaba oraz Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu RENAULT D16 został zakupiony przez Ochotniczą Straż Pożarną w Wierzchosławicach za łączną kwotę 872 070,00 zł.

Montaż finansowy został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z MSWiA:  330 000,00 zł,  z NWFOŚiGW:  110 000,00 zł oraz  z Budżetu Gminy Wierzchosławice w kwocie:  432 070,00 zł.

Łódź ratownicza KONTRA 450 została zakupiona przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gosławicach za łączną kwotę  22 423,00 zł. Zakup został sfinansowany dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie w wysokości 10 000,00, dotacji Gminy Wierzchosławice na kwotę – 10 800,00 oraz wkładu własnego i sponsorów OSP w Gosławicach.

Uroczystość zakończyła się odegraniem hymnu ZOSP „Rycerze Floriana” i defiladą pododdziałów.

Ostatnia modyfikacja: 17 sierpnia 2022

Komentowanie jest wyłączone.