Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Międzynarodowy Dzień Pokoju Data/Czas
 21.09.2021   Całodniowe

Kategorie


Historia

W 1981 roku, w dniu otwarcia regularnej sesji Zgromadzenia Ogólnego (w trzeci wtorek września), Zgromadzenie ogłosiło w uchwale wspieranej przez Wielką Brytanię i Kostarykę (sponsorów oryginalnych dni), że podczas rozpoczęcia wrześniowej sesji będzie obchodzony Dzień Pokoju jako wzmocnienie samej idei pokoju i że dzień ten „będzie oficjalnie uznawany i obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pokoju dla uczczenia i wsparcia idei pokojowego współżycia ludów i narodów” (rezolucja 36/67). Pierwsze obchody odbyły się 21 września 1982 roku. W 1998 roku Zgromadzenie potwierdziło ten fakt ogłaszając coroczne obchody Dnia w dniu rozpoczęcia zwyczajnej sesji Zgromadzenia (rezolucja 52/232 z 4 czerwca).

Obchody

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Pokoju uchwalono dopiero w 2001 rezolucją 55/282 a obchody przeniesiono z trzeciego wtorku września na 21 września. Pierwsze obchody w nowym terminie obchodzono w 2002 roku.

Obchody na świecie

Obchody rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju (ang. Japanese Peace Bell) znajdujący się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Dzwon został podarowany przez japońską organizację (ang.) World Peace Bell Association (WPBA) 8 czerwca 1954 roku. Jest on jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie zniszczonej wybuchem bomby atomowej w 1945 roku[1].

Na dzwonie widnieje napis: „Niech żyje absolutny pokój na świecie” (ang. Long live absolute world peace)[2].

Obchody mają zwrócić uwagę społeczeństw na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju oraz sprzeciw wobec wojen. „Wolą Zgromadzenia Ogólnego jest również to, by 21 września był obchodzony odtąd jako dzień globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy oraz stanowić zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości”.

Osoby fizyczne mogą w tym dniu nosić odznakę w kształcie gołębia pokoju produkowaną przez organizację non-profit w Kanadzie.

Obchody w Kościele katolickim

Powiększanie czcionki
Kontrast