Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [ZDJĘCIA]

1 marca 2021

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu gmina Wierzchosławice pamiętała o swoim bohaterze – pułkowniku Adamie Boryczce. Jednak w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości miały ograniczony charakter.

Obchody zainaugurowano w Szkole Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach, gdzie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pułkownika Adama Boryczkę.

Następnie władze gminy – wójt Andrzej Mróz i wiceprzewodniczący Rady Gminy Paweł Dąbrowski wraz z rodziną Żołnierza Niezłomnego – Tadeuszem Katrą i Wiesławem Boryczką złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się na froncie Domu Ludowego w Wierzchosławicach. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste odsłonięcie portretu pułkownika Boryczki w Sali Wójtów w Domu Ludowym.

Adam Boryczka pseudonim „Tońko” urodził się 18 września 1913 w Wierzchosławicach. Był oficerem Wojska Polskiego w stopniu kapitana, cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, Kurierem Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w latach 1947–1954. Był również długoletnim więźniem politycznym w okresie PRL. W 2013 pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika. Zmarł 30 kwietnia 1988 i spoczął na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Ostatnia modyfikacja: 1 marca 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast