W dniu 18 sierpnia 2019 r. odbyły się Dożynki Gminy Wierzchosławice – Gminne Święto Plonów. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną odprawioną w Kościele Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach pod przewodnictwem księdza Jerzego Czuja – proboszcza parafii Wierzchosławice. Mszę świętą koncelebrował również Bogusław Maciaszek – ksiądz proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego w Rudce. Stamtąd wszyscy zebrani wraz z dożynkowym korowodem przeszli do Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. W dożynkowym korowodzie wzięli udział jeźdźcy konni na czele z Krakowiakiem, Starostowie Dożynek, Wójt z żoną, Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy”, wozy drabiniaste z wieńcami, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy, przedstawiciele Stowarzyszenia Tarnowska Konfederacja Motocyklistów „WATAHA”. W bezpiecznym przemarszu pomagali zastępy OSP i policja. Na miejscu wszystkich zgromadzonych uroczyście powitał Wójt Gminy Wierzchosławice – Pan Andrzej Mróz. Następnie na scenę zostali zaproszeni Starostowie Dożynek Gminnych – Państwo Maria i Andrzej Lech – mieszkańcy Bobrownik Małych. Tegoroczni Starostowie od lat są zaangażowani w sprawy społeczne i kulturowe swojej wsi i gminy Wierzchosławice. Pani Maria w latach 80. ubiegłego wieku była przewodniczącą KGW w Bobrownikach Małych i nadal udziela się w działalności koła – wspierając jego inicjatywy własnym talentem, przekazując na aukcje swoje wyroby rękodzielnicze. Pan Andrzej przez wiele lat społecznie zaangażowany nie tylko w swojej miejscowości ale również w miejscu pracy. Cieszył się zaufaniem współpracowników, którzy powierzyli mu funkcję Przewodniczącego Związków Zawodowych. Przed laty połączyła ich nie tylko miłość wzajemna ale też umiłowanie tradycji, przyrody i pracy na roli. Państwo Starostowie wytwarzają własną żywność ekologiczną. Już w latach 80. założyli własne gospodarstwo specjalistyczne.

Po przedstawieniu Starostów Dożynek nastąpił obrzęd uroczystego przekazania chleba na ręce Gospodarza Gminy – Pana Andrzeja Mroza. Chleb upieczony z tegorocznych plonów został  przekazany przez Starostów Dożynek z prośbą o sprawiedliwe nim gospodarowanie. Gospodarz gminy uroczyście podziękował za ten dar i obiecał dzielić go „Mądrze, sprawiedliwie i z poszanowaniem”.

Ofiarowany przez Starostów Dożynek chleb został pokrojony i rozdany mieszkańcom Gminy przez Wójta Gminy Wierzchosławice, Zastępcę Wójta, Sekretarz Gminy oraz Starostów Dożynek.

Następnie odbył się przegląd wieńców dożynkowych, w którym brało udział 10 wieńców wykonanych przez lokalne stowarzyszenia, głównie Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców sołectw. Grupy wieńcowe z poszczególnych sołectw prezentowały swoje wieńce wraz z obrzędem ich ośpiewania. Na scenie zostały zaprezentowane bogate programy artystyczne, w których nie brakowało przyśpiewek ludowych i występów tanecznych. Warto podkreślić, że część grup wieńcowych prezentowała się bardzo barwnie (stroje krakowskie, specjalne przygotowane koszulki). W występach poszczególnych grup wieńcowych były zaangażowane całe rodziny, dorośli członkowie KGW, młodzież i dzieci.

Walka była bardzo wyrównana lecz zwycięzcą mógł zostać tylko jeden wieniec w każdej z dwóch kategorii tj. wieńca tradycyjnego i wieńca nowoczesnego. Jury konkursowe w 3 osobowym składzie oceniło tradycyjne wykonanie poszczególnych wieńców, bogactwo materiałów z których zostały wykonane, czasochłonność oraz ich wizualną prezentację.

W kategorii wieńca tradycyjnego wygrał wieniec w kształcie korony KGW „Nad Stawem” z Rudki. Jury doceniło ten wieniec ze względu na bogactwo materiałów z których był wykonany – cztery rodzaje zbóż, kwiatów i ziół oraz efekt żmudnej pracy. Warto tutaj zaznaczyć, iż opiekę nad finalnym produktem sprawowała 94 letnia mieszkanka Rudki – Pani Janina Pazdoł.

Natomiast w kategorii wieńca nowoczesnego zwycięzcą okazał się wieniec w kształcie pszczoły  KGW z Sieciechowic. Wykonany został z darów natury takich jak pszenżyto, zioła, kwiaty, gryka, proso. Jego nowoczesny kształt był pokłonem w stronę pszczelarzy oraz okazaniem szacunku dla ich ciężkiej pracy.

Nagrody uczestnikom przeglądu wieńców dożynkowych wręczył Wójt Gminy Wierzchosławice – Pan Andrzej Mróz wraz ze Starostami Dożynek.

Po przeglądzie wieńców dożynkowych na scenie zaprezentował się Zespoł Pieśni i Tańca „Swojacy”, który przedstawił pieśni nagrodzone I i III miejscem na tegorocznym Przeglądzie Piosenki „Krakowskiego Wianka” oraz swój program.

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych na scenie zaprezentowały się artystycznie dzieci z terenu Naszej gminy.

Imprezie towarzyszyło również mnóstwo atrakcji adresowanych do dzieci takich jak: dmuchane miasteczko, eurobungee, miasteczko strażackie, kule wodne, wata cukrowa.

Ponadto Starostowie Dożynek przygotowali poczęstunek dla mieszkańców. Podczas uroczystości można było kosztować ciasta z owocami i kruszonką przygotowane przez panią Marię oraz degustować wino i nalewki – przygotowane przez Pana Andrzeja. W programie było również degustacja karpia i bezpłatna grochówka oraz chleb ze smalcem i ogórkami. Mieszkańcy mogli również odwiedzić stoiska gastronomiczne przygotowane przez KGW z terenu naszej gminy. Ponadto został zorganizowany konkurs z nagrodami przeprowadzony w ramach projektu „Równać szanse” realizowanego przez Stowarzyszenie Oświatowe Horyzont w Bogumiłowicach. Stosika tematyczne miał również Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i OSK Wanda oraz Fundacja DKMS.

W trakcie imprezy prowadzona była zbiórka pieniędzy dla p. Janiny – mieszkanki Naszej gminy, podopiecznej Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu. Organizatorem wsparcia był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach oraz Stowarzyszenie Oświatowe Horyzont z Bogumiłowic. Zebrane środki zostały przeznaczone na pomoc w odzyskaniu domu p. Janinie.

Podczas wieczoru dożynkowego wystąpiło Tarnowskiego Trio Akordeonowe w składzie Jakub Grzyb, Łukasz Skubisz, Kornel Uriasz oraz występ zespołu See You Later. Gwiazdą wieczoru był Maks Kwapień z zespołem K.A.C.

Dożynki Gminy Wierzchosławice 2019 zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez zespół ProPozycja, w czasie której na specjalnie przygotowanym podeście mieszkańcy gminy bawili się do późnych godzin nocnych.

Poniżej prezentujemy fotorelację. Fot. Krzysztof Skóra

Fotorelację. Fot. Jakub Piszczek

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony