Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Dla mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]

6 maja 2021

Gmina Wierzchosławice oddała do użytku Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, trasę rowerową łączącą Velo Dunajec z lasami wierzchosławickimi oraz gruntownie zmodernizowany obiekt małej gastronomii tzw. Rybitwę wraz z kompleksem sportowym w sąsiedztwie Dunajca. W uroczystym otwarciu wymienionych inwestycji wzięła udział m.in. Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz.

– W naszej gminie zrównoważony rozwój nie jest tylko dobrze brzmiącym sloganem. Są to przede wszystkim ważne projekty realizowane z myślą o mieszkańcach, ale również turystach – podkreśla wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz. – Inwestycje, które dziś oficjalnie otwieramy wpisują się w naszą strategię rozwoju. Mówimy przecież o wydatkowanych pieniądzach na ekologię, turystykę i rekreację połączoną z wypoczynkiem. Wieloaspektowy charakter naszych działań inwestycyjnych pozwala nam utrzymywać naszą gminę na kursie rozwojowym.  

 

Z myślą o mieszkańcach

Mieszkańcy gminy Wierzchosławice mogą korzystać z nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli miejsca, gdzie trafiają posegregowane odpady nadające się do odzysku. PSZOK pracuje w każdy wtorek i czwartek w godzinach 12:00-18:00 oraz w soboty od 7:00 do 15:00. Wjazd na teren PSZOK-u umożliwia mieszkańcom gminy specjalna karta magnetyczna, która pozwala również na identyfikację osób pozostawiających swoje odpady.

Inwestycja zrealizowana w Wierzchosławicach jest dofinansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt budowy PSZOK-u w Wierzchosławicach to ponad 968 tys. zł., gmina uzyskała dotację na inwestycję przekraczającą 823 tys. zł.

 

Dla rowerzystów i nie tylko

Rozpoczynający się sezon rowerowy niesie ze sobą dobrą wiadomość dla miłośników dwóch kółek, którzy otrzymali do dyspozycji nowe połączenie trasy VeloDunajec z drogą lasami wierzchosławickimi. Nowy odcinek ścieżki rowerowej w gminie Wierzchosławice ma ponad 2,5 km długości, szerokość 2,5 m, z poboczem po 0,5 m z każdej strony ścieżki. Ścieżka rowerowa przebiega w niewielkiej odległości od Muzeum im. Wincentego Witosa oraz Domu Ludowego w Wierzchosławicach, a także nieopodal zabytkowego kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Bożej Pocieszenia. W pobliżu trasy znajduje się także ośrodek rekreacyjny oraz ścieżki przyrodniczo-leśne. Co istotne dla mieszkańców, ścieżka rowerowa może być użytkowana także przez samochody do 3,5 tony.

Całkowita wartość projektu to blisko 620 tys. zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi ponad 400 tys. zł.

– Velo Dunejec to jedna z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce i cieszę się, że Gmina Wierzchosławice jest jej częścią. Turystyka rowerowa, zwłaszcza w okresie pandemii zdobywa coraz większą popularności i wiem, że dotrze tutaj wielu turystów z całej Małopolski – mówi Marta Malec – Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego. – To także ważna inwestycja dla mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, którzy po wielu miesiącach ograniczeń są spragnieni ruchu i aktywności.

 

Nowe miejsce wypoczynku

Dzięki wsparciu w ramach programu „Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa” w wysokości 152 tys. zł gmina Wierzchosławice przeprowadziła „Remont i modernizację infrastruktury rekreacyjno-sportowej w Ośrodku Rekreacyjnym w Ostrowie”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 320 tys. zł. Mieszkańcy mają teraz do dyspozycji dwa boiska do piłki plażowej, boisko do koszykówki i siatkówki, a maluchy mogą ćwiczyć umiejętności jazdy na rowerze w mini miasteczku rowerowym.

Modernizacja boisk w Ostrowie to tylko jeden z elementów większego projektu jakim jest stworzenie w tym miejscu centrum wypoczynku i rekreacji. Samorząd wyremontował również budynek tzw. ,,Rybitwę”. Gmina Wierzchosławice na prace modernizacyjne pozyskała blisko 89 tys. zł za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień Tarnowa. Wartość inwestycji to z kolei ponad 245 tys. zł.

 

 

Ostatnia modyfikacja: 26 sierpnia 2021

Komentowanie jest wyłączone.