Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: „Stół króla Salomona” Luis Montero Manglano

1 marca 2021

Mówi się, że w marcu, jak w garncu. I dzisiaj rzeczywiście pogoda nie dopisuje i brakuje słońca. Może zatem warto wybrać się w czytelniczą podróż? Dzisiaj mamy dla Państwa propozycję książki przygodowej Luisa Montero Manglano „Stół króla Salomona”, który jest pierwszym tomem cyklu „poszukiwacze”. To literatura nie tylko dla poszukujących przygód mężczyzn, ale też dla nietuzinkowych kobiet, a wiele takich jest wśród naszych Czytelniczek.

RECENZJA

Tirso Alfaro to pasjonat historii. A przynajmniej tak uważa, zapewne przez wzgląd na swoją matkę, uznaną w świecie archeolożkę. Może też dlatego, że pamięta opowieści z dzieciństwa, snute przez ojca, który nagle zniknął, a matka, zajęta swoją pracą i pasją jednocześnie, nie poświęcała synowi wystarczająco dużo uwagi. Młody Hiszpan musi więc sam odnaleźć swą drogę życia. Zaczyna ją od niefortunnej praktyki w muzeum w Cantenbury, zakończonej koniecznością szybkiej ewakuacji i niecodzienną rozmową o pracę w madryckim Muzeum Archeologicznym. I w tym momencie rozpoczyna się jego przygoda.

Tirso przyłącza się do bardzo tajemniczej grupy Poszukiwaczy, których głównym zadaniem jest tropienie i odzyskiwanie, czasem metodami dość niekonwencjonalnymi, zaginionych, zrabowanych lub nielegalnie wywiezionych z Hiszpanii dzieł sztuki, dotyczących historii tego kraju. Główny bohater nagle znajduje się w całkowicie innym świecie, przypominającym wręcz zakon. Wędruje niebezpiecznymi uliczkami miast i w podziemiach średniowiecznych zamków. Nie może też wyprzeć z głowy poczucia misji, silnie napiętnowanej wspomnieniami z młodości. Ta misja to szaleńcza pogoń za mitycznym Stołem króla Salomona, który według legend może przynieść tylko nieszczęście. Tym samym zostanie wciągnięty w oszałamiającą spiralę niebezpieczeństw, zdrady i śmierci.

Książka przesiąknięta jest przygodą. Inspirowana prawdziwymi faktami wymieszanymi z fikcją literacką, jednak napisana jest w taki sposób, że łatwo uwierzyć we wszystkie fabularne wydarzenia. Wielu czytelników komentowało, że to powieść przypominająca przygody Indiana Jonesa oraz Roberta Langdona i trudno się z nimi nie zgodzić.

Polecamy tę pełną inteligentnego humoru i zagadek powieść osnutą tajemnicą. W bibliotece posiadamy też kolejne tomy z cyklu „Poszukiwacze”: „Łańcuch Prokoka” oraz „Miasto Świętych Mężów”. Zapraszamy.

 

Opracowała Małgorzata Dąbrowska

Ostatnia modyfikacja: 1 marca 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast