Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: ,,Powiernik” Helene Gremillon

28 kwietnia 2021

„Powiernik” Helene Gremillon, to książka, którą wybraliśmy, ponieważ zainteresowała i spodobała się wszystkim naszym bibliotekarkom. Niezależnie od tego, czy nasze literackie upodobania skierowane są w stronę historii obyczajowo-romansowych, krwistych kryminałów, czy książek popularnonaukowych. A to rzadko się zdarza. To jednak powieść, której fenomenu nie rozumie się od razu. “Powiernik” zaskakuje i urzeka. To, co ukryte jest pod niezbyt zachęcającą okładką, pochłania aż do ostatniej strony. Suspens zastosowany, aby zaskoczyć czytelnika, wydaje się być zabiegiem trafionym. Nieoczekiwane zwroty fabuły, ludzkie dramaty – to wszystko w jednej książce.

RECENZJA

„Powiernik” to historia opowiedziana przez dwie osoby. Wydawałoby się, że w pierwszej części zostało powiedziane już wszystko i druga nie wniesie ciekawych wątków, a okazuje się ucztą dla zmysłów, rzuca na historię inne światło.

We Francji w roku 1975, przeglądając pocztę z kondolencjami po śmierci matki, Camille Werner znajduje odręcznie napisany list, w którym ktoś podpisany imieniem Louis opowiada historię swojej przyjaciółki z dzieciństwa Annie. List nie ma nadawcy. Camille początkowo sądzi, że został do niej wysłany przez pomyłkę, ale kiedy zaczyna regularnie otrzymywać przesyłki z kolejnymi fragmentami losów Louisa i Annie, układającymi się w spójną opowieść, jest zaintrygowana i zarazem zaniepokojona. Nie wie, co sądzić o listach. Najpierw stara się odszukać drugą Camille Werner, właściwą adresatkę; potem podejrzewa, że listy wysyła jakiś pisarz debiutant, próbujący zwrócić uwagę na swoją twórczość. Jednak stopniowo umacnia się w niej przekonanie, że tajemniczy autor nie relacjonuje historii fikcyjnej, ale prawdziwą, sięgającą początku II wojny światowej. Co z nią wspólnego ma ta historia? Czy kobieta, którą niedawno pochowała, i którą bardzo kochała, zapomniała jej o czymś opowiedzieć?

Polecamy Państwu tę historię miłości niemożliwej do spełnienia, miłości, która zamiast szczęściem, stała się przekleństwem czwórki bohaterów. Historię Camille, która sądzi, że wie wszystko o swoim życiu, a tak niewiele brakuje, by wszystko runęło jak domek z kart. Historię opowiedzianą tak, że czytelnik zostaje zaskoczony i z niecierpliwością dociera do ostatniej strony. Historię, która poruszy każdego z Was.

 

Opracowała Małgorzata Dąbrowska

Ostatnia modyfikacja: 28 kwietnia 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast