Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: ,,Ostatnia odyseja” James Rollins

20 września 2021

James Rollins nazywany jest mistrzem powieści przygodowej. Jego książki cieszą się wielką popularnością. Cykl „Sigma Force” o walce agentów z najgorszym złem tego świata ma już 15 części. Chcemy Państwu polecić dzisiaj jedną z nich, a zarazem cały cykl, który jest w naszych zasobach bibliotecznych.

RECENZJA

Książkę „Ostatnia odyseja” autor poświęca mitologii greckiej, znajdziemy w niej także wzmianki o „Iliadzie: Homera, o Troi i największych bóstwach czasów starożytnych.

Grupa naukowców na Grenlandii znajduje uwięziony w lodowcu pradawny statek. Zgodnie z ich pierwszą teorią jest to łódź wikingów – kolejny dowód na to, że to nie Kolumb odkrył Nowy Świat. Ściągnięta na miejsce archeolog, doktor Elena Cargill, stawia jeszcze śmielszą tezę, która może sprawić, że historia będzie musiała zostać napisana na nowo. Według niej to arabski statek z dziewiątego wieku. Zanim jednak archeolożka może potwierdzić swoje przypuszczenia, naukowcy zostają napadnięci przez nieznanych sprawców, którzy ją uprowadzają, podczas gdy statek ujawnia swój przerażający ładunek. Nawet jeśli agencja Sigma Force nie zainteresowałaby się tą sprawą z innych powodów, to interwencja samego prezydenta USA nie pozostawia jej szefowi wyboru. Elena Cargill jest bowiem córką wpływowego senatora. Komandor Gray Pierce, Seichan, Joe Kowalski i jego dziewczyna Maria wyruszają do Włoch, żeby w tajnej papieskiej bibliotece w Castel Gandolfo poznać nieznane wynalazki Leonarda da Vinci i zbadać tajemnicę kryjącą się za grenlandzkim odkryciem. Choć agenci Sigmy wciąż nie mają pojęcia, kto jest ich wrogiem, wiedzą, że ten zagraża światu, a do tego dysponuje nieograniczonymi środkami. Poza tym będzie ich ścigał w czasie podróży śladami bohaterów Homera i zmarłego przed wiekami kapitana arabskiego statku – na Sardynię i do Maroka, aż do bram samego piekła.

Fanom cyklu nie trzeba polecać tej książki, bo na pewno po nią sięgną. Jeśli dodatkowo lubicie Państwo starożytność i mitologię, znajdziecie tu sporo ich elementów, a może i kilka nowych informacji. Bohaterowie dobrze znani z poprzednich części zostają postawieni w trudnej sytuacji, gdy muszą wybierać pomiędzy dobrem ich bliskich, a bezpieczeństwem całego świata. Dosłownie zejdą do piekła, aby ocalić ludzkość, nawet za cenę własnego życia.

To powieść sensacyjno-przygodowa, w której więcej jest fiction niż sience, ale czasem warto sięgnąć też po taką literaturę.

Opracowała Małgorzata Dąbrowska

Ostatnia modyfikacja: 20 września 2021

Komentowanie jest wyłączone.