Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: „Niespokojni zmarli” Simon Beckett

23 sierpnia 2021

Dzisiaj mamy coś dla miłośników kryminalnych zagadek, thrillerów psychologicznych i Simona Becketta. To piąta część jego serii książek z Davidem Hunterem – „Niespokojni zmarli”.

RECENZJA

W piątkowy wieczór, konsultant w dziedzinie medycyny sądowej, doktor David Hunter, odbiera telefon inspektora Lundy’ego z komendy w Essex. Okazuje się, że na wybrzeżu wyspy Mersea znaleziono zwłoki w stanie głębokiego rozkładu. Miejscowa policja prosi Huntera o pomoc przy ich wydobyciu i identyfikacji.

Śledczy podejrzewają, że to ciało Leo Villiersa, syna wpływowej miejscowej rodziny, który zaginął wiele miesięcy temu. Istnieją przypuszczenia, że miał romans z mężatką, Emmą Derby, pozbył się kochanki i popełnił samobójstwo. Gdyby jednak wszystko było takie proste, zapewne nikt nie wzywałby Huntera. Doktor, ściągnięty z Londynu, niemal od razu przekonuje się, jak dokuczliwa może być wrogość miejscowych, tym bardziej, że pozbawiona uzasadnienia. Śledztwo z czasem dobitnie pokazuje, że próbujący je rozwikłać, jedynie ślizgają się po powierzchni zrozumienia i połączenia faktów. Dochodzą nowe ciała i zagrożenia, rodzi się wiele zbiegów okoliczności, niekorzystne szczegóły zostają wyolbrzymione, śmierć upomina się o wiele osób. I jeszcze dalekie echa niewyjaśnionego zaginięcia dziewczynki sprzed dwóch dekad.

Autor postawił na obszerny format opowieści. Szczegółowe opisy z zakresu antropologii sądowej, barwne przybliżenia emocji targających kluczową postacią pomagają wczuć się w jego przeżycia. Swobodne operowanie skalą napięcia podgrzewało mroczną atmosferę niepewności. A do tego usytuowanie akcji na obrzeżach cywilizacji, z akcentem klaustrofobicznej izolacji i małomiasteczkowej mentalności społeczności lokalnej.

Powieść ma bardzo specyficzny klimat. Bagna, słone mokradła, zamulone rozlewiska, strumienie, które wznoszą się i opadają na skutek przypływów i odpływów.

W tym klimacie skromny, błyskotliwy antropolog, pomaga policji identyfikować ludzkie szczątki w stanie rozkładu.

Beckett stworzył przejmującą atmosferę czyhającego niebezpieczeństwa wśród mokradeł. Stworzył fabułę pełną tajemnic, która zaskakuje i przeraża.

 

Opracowała Małgorzata Dąbrowska

Ostatnia modyfikacja: 23 sierpnia 2021

Komentowanie jest wyłączone.