Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: „Niepokorne Damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę” Kamil Janicki

22 lutego 2021

Dzisiaj coś dla Czytelników, którzy lubią książki historyczne oraz dla wszystkich miłośników historii i kobiet. Książka Kamila Janickiego należy do cyklu Historii Prawdziwych, zawiera w sobie wspomnienia, wątki biograficzne i autobiograficzne, co spodoba się także wielbicielom takiej literatury.

RECENZJA

Bohaterki książki „Niepokorne Damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę”, to kobiety, które przekonywano, że są słabe, chwiejne, pozbawione właściwej tylko mężczyznom determinacji oraz siły. Na szczęście, one w to nie uwierzyły. Swoją postawą pokazały, że siła jest kobietą.

Olka na niebezpieczeństwo patrzyła z pogardą. Zarządzała tajnym arsenałem, w którym trzymano tysiące sztuk broni. Szmuglowała karabiny, rewolwery i prowizoryczne bomby. Gdy inni stchórzyli, ona osobiście przerzuciła przez granicę setki tysięcy rubli zrabowanych z pociągu. Igrała z carską ochraną i z niemiecką policją. Zawsze o krok przed wrogiem.

Maria swój niezwykły szyk i grację łączyła z żelazną wolą i niezłomną wiarą w Wielką Sprawę. Mało kto wiedział, że sławna lwica salonowa, łamiąca serca niezliczonych adoratorów, to jednocześnie bojowniczka o niezwykłym harcie ducha. Nie dała się złamać, nawet gdy zamknięto ją w ponurych lochach Cytadeli warszawskiej.

Wanda od dziecka marzyła tylko o jednym: by ruszyć na wojnę w mundurze polskiego żołnierza. Nie zdołały jej zniechęcić drwiny kolegów ani rechot dowódców, którzy w armii nie widzieli miejsca dla żadnej kobiety. Wiedziała, że udowodni im, jak bardzo się mylili. Nawet jeśli będzie musiała to zrobić w męskim przebraniu i pod fałszywym nazwiskiem.

Kobiet takich jak one były setki. Niepokornych i nieugiętych. Prawdziwych wojowniczek, bez których nie byłoby wolnej Polski.

Czasem warto przeczytać historie, które wydarzyły się naprawdę, i które pokazują, jak wielka siła mieści się w każdym z nas. Może to nam pomoże znaleźć spokój tam, gdzie już od dawna nie mogliśmy go znaleźć, albo rozwiązać sprawę, która wydawała się być nie do rozwiązania. Skoro inni mogli, to my też możemy, odszukajmy w sobie tę siłę, która być może drzemie ukryta głęboko w nas. Uwierzmy, że możemy więcej, niż nam się wydaje.

 

Opracowała Małgorzata Dąbrowska

 

 

Ostatnia modyfikacja: 22 lutego 2021

Komentowanie jest wyłączone.

Powiększanie czcionki
Kontrast