Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: „Becoming. Moja historia” Michelle Obama

27 lipca 2021

Tym razem, by umilić letni, wakacyjny czas, mamy dla Państwa biografię, a właściwie autobiografię i wspomnienia kobiety, które ukazały się w 25 wersjach językowych w kilkudziesięciu krajach  świata. Mowa o książce „Becoming. Moja historia” Michelle Obamy.

RECENZJA

„Nie wiem wszystkiego o Ameryce, o życiu, o tym, co przyniesie przyszłość. Znam jednak siebie. Mój ojciec Fraser nauczył mnie ciężko pracować, często się śmiać i dotrzymywać słowa. Moja matka Marian pokazała mi, jak samodzielnie myśleć i korzystać z własnego głosu. W naszym zatłoczonym mieszkaniu na South Side w Chicago pokazali mi, że należy doceniać wartość historii: naszej rodziny, mojej własnej, kraju. Nawet jeśli bywa brzydka lub niedoskonała. Nawet jeśli odcisnęła głębsze piętno, niżbyśmy chcieli. Twojej historii nikt ci nie odbierze. Należy do ciebie”.

W tej książce Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ukształtowały jej życie. Kolejno od dzieciństwa, przez lata godzenia macierzyństwa z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata.

W swoim życiu pełnym znaczących dokonań Michelle Obama stała się jedną z najbardziej ikonicznych i ujmujących kobiet naszych czasów. Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku – pomogła uczynić Biały Dom bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką kobiet, zarówno tych w USA, jak i na całym świecie, gruntownie zmieniając przyzwyczajenia rodzin w zakresie zdrowszego i bardziej aktywnego życia. Towarzyszyła mężowi, gdy prowadził Amerykę poprzez niektóre z najtrudniejszych chwil w historii kraju. A przy tym pokazała nam, jak się poruszać na parkiecie, totalnie wymiatała w Carpool Karaoke i wychowała dwie trzeźwo myślące córki, chociaż media, które nie wybaczają, cały czas patrzyły jej na ręce.

W tych wspomnieniach, historii głęboko przemyślanej i opowiedzianej z porywającą swadą, Michelle Obama zaprasza czytelników do swojego świata. Z niebywałą szczerością, odwagą i humorem odkrywa kulisy życia rodzinnego.

Ciepła, mądra i odkrywcza – książka “Becoming” to zaskakująco intymny rozrachunek w wykonaniu kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie przerastała cudze oczekiwania, odmawiała spełniania oczekiwań innych. Jej opowieść zachęca, by pójść w jej ślady, zabierać głos, kiedy mamy ku temu okazję, ale robić to mądrze i z wyczuciem.

 

Opracowała Małgorzata Dąbrowska

Ostatnia modyfikacja: 27 lipca 2021

Komentowanie jest wyłączone.