Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

Apel Poległych Parafian Mikołajowic i Sieciechowic [ZDJĘCIA]

14 września 2021

W niedzielę w Mikołajowicach odbył się doroczny Apel Poległych przy Pomniku Poległych Parafian Mikołajowic i Sieciechowic.
 
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny i poległych. Po zakończeniu eucharystii poczty sztandarowe, pododdział uczniów z klasy mundurowej szkoły w Wojniczu oraz uczestnicy uroczystości ustawili się na wprost pomnika Poległych Parafian Mikołajowic i Sieciechowic, gdzie miał miejsce Apel Poległych.
 
Kwiaty u stóp pomnika złożyli m.in: poseł Urszula Augustyn, wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz, radni Rady Gminy Wierzchosławice oraz przedstawiciele powiatu tarnowskiego, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Polskiego Stronnictwa Ludowego.
 
Następnie uczestnicy obchodów udali się do remizy OSP Mikołajowice, gdzie m.in miały miejsce przemówienia zaproszonych gości oraz poczęstunek.
 
Pierwszy apel poległych z Mikołajowic odbył się w 1939 roku, urządzony przez 16 pp. Następny – w dniu poświęcenia pomnika, 25 września 1982 roku. Odtąd apele, poprzedzone mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych, odbywają się co roku.

Ostatnia modyfikacja: 14 września 2021

Komentowanie jest wyłączone.