„Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu, jakim dysponujemy – ku pamięci zasłużonym na rzecz Gminy Wierzchosławice”

Wójt Gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz

oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach

serdecznie zapraszają

mieszkańców gminy Wierzchosławice

na uroczyste otwarcie wystawy historycznej pn.:

 „Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu jakim dysponujemy” – ku pamięci zasłużonym na rzecz Gminy Wierzchosławice”,

które odbędzie się 25 października 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

 

Próbna ewakuacja w Szkole Podstawowej w Wierzchosławicach

W dniach 11 i 15 października 2019 roku na obiektach Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach przeprowadzono praktyczne ćwiczenia w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji budynku. W ćwiczeniach oprócz uczniów, nauczycieli i personelu szkolnego udział wzięły siły i środki jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Wierzchosławice.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości przeprowadzenia ewakuacji obiektów oraz gotowości operacyjnej jednostek ochrony przeciwpożarowej do prowadzenia działań na wypadek wystąpienia zagrożenia w obiektach użyteczności publicznej.
Po zakończeniu próbnego alarmu Strażacy przypomnieli wszystkim zebranym na sali gimnastycznej o zbliżającym się okresie grzewczym i związanymi z tym zagrożeniami ze strony tlenku węgla i gazu oraz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
W ćwiczeniach udział brały 2 zastępy OSP KSRG Wierzchosławice oraz OSP Gosławice.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację.

Emilia Jagiełło Vice Mistrzynią Polski!!!

Podczas weekendowych zmagań w Jastrzębiu Zdroju zawodniczka Judo Tora Wierzchosławice osiągnęła fantastyczny wynik. Emilia Jagiełło zajęła drugie miejsce, co dało jej tytuł Vice Mistrzyni Polski w kategorii Młodziczek. Ponadto Aleksander Walkiewicz swoje zmagania zakończył na 9 miejscu, co też jest bardzo dobrym wynikiem.

Serdecznie gratulujemy tytułu i występu zawodnikom Judo Tora Wierzchosławice jaki i trenerowi Panu Pawłowi Kita oraz życzymy kolejnych sukcesów.

Poniżej krótka fotorelacja. Zdjęcia: Judo Tora Wierzchosławice.

W pościgu za czołówką, mecz derbowy w Rudce

A-klasa
W meczu o „6 punktów” bardzo blisko zwycięstwa była drużyna z Mikołajowic. Niespełna na 10 minut przed końcem spotkania prowadziła różnicą 2 bramek, ale jak to w piłce bywa gra się do samego końca. Niestety na niekorzyść drużyny z Mikołajowic goście strzelili 2 bramki i w tym ważnym meczu zespół musiał zadowolić się jednym punktem. Drużyna z Wierzchosławic po dość prostych indywidualnych błędach nie sprostała drużynie lidera, który zaaplikował jej sześć bramek. Z przebiegu gry goście wyglądali na lepiej zorganizowaną drużynę. Niestety zabrakło im szczęścia  i ciężko było pokusić się o lepszy wynik. Przy wyniku 1:2 piłka odbiła się od poprzeczki i nie wpadła do bramki gości. Gdyby piłka wpadła do bramki zespół LKS-u mógłby myśleć o zwycięstwie w tym meczu. W tabeli rozgrywek nasze zespoły nie zanotowały większych zmian.

LKS Gosłavia Gosławice – pauza

LKS Wierzchosławice-Ostrów – LUKS Skrzyszów 2:6 (1:3)
Bramki: Bartłomiej Frąc, Przemysław Woźniak

LKS Dunajec Mikołajowice – LKS Koszyce Wielkie 3:3 (1:1)
Bramki: Bartłomiej Gajdur x2, Sławomir Sumara

B-klasa
W meczu derbowym zespół z Rudki idąc za ciosem podtrzymał swoją serię wygranych meczy, pokonując „sąsiada” z Kępy Bogumiłowickiej aż 7 do 1. Pomimo, że w tym meczu zespół gości strzelił pierwszą bramkę, to kolejne były już autorstwa zespołu z Rudki. Hat trickiem w tym meczu popisał się Jakub Karaś. Zespół z Łętowic pomimo dobrej gry nie zdobył żadnego punktu w meczu z Wielką Wsią. Na pewno wpływ na to miała bezsensowna czerwona kartka dla kapitana drużyny w 25 minucie za niesportowe zachowanie, przez co zespół z Łętowic musiał grać w osłabieniu jednego zawodnika. Bramkę udało im się strzelić dopiero w końcówce spotkania. Zespół rezerw zanotował kolejną porażkę, przegrywając u siebie 7 do 0 z zespołem z Siedlisk. W tabeli rozgrywek nasze zespoły nie zanotowały awansów i spadków.

LKS Wierzchosławice-Ostrów – Alfa Siedliska 0:7 (0:4)

Zryw Wielka Wieś – LKS Radar Łętowice 1:0 (0:0)

LKS Rudka Bobrowniki Komorów – KS Cezar Kępa Bogumiłowicka 7:1 (3:1)
Bramki: Jakub Karaś x3, Adrian Miśtak x2, Bartosz Bartnik, Patryk Smoleń

Zespoły młodzieżowe

Trampkarze
Niestety kolejną porażkę zanotował zespół trampkarzy z Wierzchosławic ulegając na własnym boisku rezerwom zespołu Fundacji Górnik Tarnów 14 do 0.

LKS Wierzchosławice-Ostrów – Fundacja Górnik II Tarnów 0:14 (0:8)

Orliki, Żaki, Skrzaty
W ten weekend najlepiej zaprezentował się zespół Orlików LKS-u, który zanotował jedną porażkę. Słabiej poszło grupie z AP-W, której pomimo dobrej gry nie udało się wygrać żadnego spotkania. Natomiast drużyna żaków LKS Wierzchosławice-Ostrów również przegrała wszystkie spotkania i nie strzeliła nawet jednej bramki.

Bramki strzelili w ten weekend:
AP Wierzchosławice: Kacper Szczupak x5, Paweł Dojutrek x2, Wiktor Zuziak x2,

LKS Wierzchosławice-Ostrów: Tymoteusz Jaros, Hubert Papała, Szymon Tracz.

Poniżej przedstawiamy fotorelację ze spotkań:

„Kwiaty dla Bohaterów” 

„Kwiaty dla Bohaterów” – to tytuł projektu patriotycznego realizowanego przez Szkołę Podstawową im. 100- lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach. 18 października 2019 r.  odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie realizacji projektu w parku Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. W  spotkaniu wziął udział Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz, który przybliżył uczniom i uczennicom Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach historię lokalnych bohaterów: Wincentego Witosa, pułkownika Adama Boryczki, ppor. pilota Stanisława Koguta. Podczas uroczystości starsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny a młodsi wspólnie z Wójtem Gminy Wierzchosławice sadzili kwiaty.

Szersza informacja i fotorelacja ze spotkania znajduje się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. 100- lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach www.spwierzchoslawice.boo.pl.

XV Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Wierzchosławice

W dniu 18.10 2019 r. odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Wierzchosławice, podczas której podjęto uchwały w sprawie:

 • sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Wierzchosławice oznaczonej jako działka nr 529 i wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży,
 • powierzenia Wodociągom Wierzchosławickim spółka z.o.o. obowiązkowego zadania własnego Gminy Wierzchosławice w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wierzchosławice,
 • zmiany uchwały budżetowej Gminy Wierzchosławice na rok 2019 Nr VI/35/2019 Rady Gminy Wierzchosławice z dnia 30 stycznia 2019 r,
 • zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wierzchosławice na lata 2019-2032 przyjętej uchwałą Nr VI/34/2019 Rady Gminy Wierzchosławice z dnia 30 stycznia 2019 r.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację.

W pościgu za czołówką, mecz derbowy w Rudce

A-klasa
W najbliższej kolejce wśród naszych drużyn w A-klasie mecze rozegrają tylko zespoły z Wierzchosławic i Mikołajowic. Drużyna Gosławic będzie pauzować w tej kolejce ze względu na to, że wycofał się zespół z Dębiny. Spotkania jakie nas czekają są niebywałej stawki. Zespół z Wierzchosławic będzie podejmował lidera rozgrywek. Porażka w tym meczu sprawi, że strata punktowa będzie już na tyle duża, że o szansach na awans do wyższej klasy będzie bardzo trudno. Zespół z Mikołajowic czeka mecz z gatunku o”6 punktów”. Drużyna z Koszyc ma tylko 4 punkty przewagi. Wygrana Dunajca w tym meczu sprawi, że strata do zespołów zajmujących bezpieczną pozycję zmniejszy się. W przypadku wygranej jest szansa, że runda jesienna może zakończyć się happy endem.

LKS Gosłavia Gosławice – pauza

LKS Wierzchosławice-Ostrów – LUKS Skrzyszów – 20 październik 12:00 – niedziela

LKS Dunajec Mikołajowice – LKS Koszyce Wielkie – 20 październik 15:00 – niedziela

B-klasa
W tej kolejce na pierwszy plan wysuwa się zespół z Rudki będący ostatnio w zwyżkowej formie. Podejmował będzie u siebie w meczu derbowym zespół z Kępy Bogumiłowickiej. Zapraszamy w sobotnie popołudnie wszystkich chętnych, chcących obejrzeć ten mecz. W tym samym czasie rezerwy Wierzchosławic czeka trudna przeprawa z zespołem Siedlisk. Mamy nadzieje, że sprawią niespodziankę i wygrają swój pierwszy mecz w tym sezonie. Drużyna z Łętowic w niedzielne południe uda się na mecz do niedalekiej Wielkiej Wsi. Jest to zespół z czołówki tabeli, ale liczymy na to, że przełamią oni passę 3 porażek z rzędu i zdobędą punkty w tym meczu.

LKS Wierzchosławice-Ostrów – Alfa Siedliska – 19 październik 15:00 – sobota

Zryw Wielka Wieś – LKS Radar Łętowice – 20 październik 15:00 – niedziela

LKS Rudka Bobrowniki Komorów – KS Cezar Kępa Bogumiłowicka – 19 październik 15:00 – sobota

Zespoły młodzieżowe
Trampkarze
W tej kolejce zespół Trampkarzy z Wierzchosławic rozegra u siebie mecz z zespołem rezerw Fundacji Górnik Tarnów. Liczymy na to, że w tym meczu staną na wysokości zadania i zdobędą pierwsze punkty w tym sezonie.

LKS Wierzchosławice-Ostrów – Fundacja Górnik II Tarnów -19 październik 9:30 – sobota

Młodziki
W ten weekend młodzi chłopcy z Wierzchosławic mają pauzę.

Orliki, Żaki, Skrzaty
W ten weekend zapraszamy do Zbylitowskiej Góry, gdzie obydwie grupy Orlików i Żaków z naszej Gminy rozegrają kolejny turniej szkoleniowy. Natomiast zespół Skrzatów z AP Wierzchosławice uda się we wtorek do Mędrzechowa na Turniej Szkoleniowy organizowany przez PPN Żabno.

AP Wierzchosławice, LKS Wierzchosławice-Ostrów – IV runda LMO – 19 październik 09:00, 12:00 – sobota (Zbylitowska Góra) – Orliki

LKS Wierzchosławice-Ostrów – IV runda LMO – 19 październik 09:00 – sobota (Zbylitowska Góra) – Żaki

AP Wierzchosławice – Turniej szkoleniowy Ligi Żaków – 22 październik 16:00 – Mędrzechów – wtorek

Renowacja zbiornika wodnego służącego małej retencji w miejscowości Gosławice

Gmina Wierzchosławice wykonała renowację zbiornika wodnego służącego małej retencji w miejscowości Gosławice. Prace obejmowały:

 • wyczyszczenie, pogłębienie, uformowanie i odmulenie zbiornika,
 • wzmocnienie i zagęszczenie oraz humusowanie skarp z obsianiem mieszanką traw,
 • wymianę istniejącego rurociągu przelewowego i montaż zasuwy kołnierzowej.

Renowacja zbiornika poprawiła jakość gruntów rolnych poprzez zatrzymanie wód zalewających pola uprawne. Wzmocniła również ochronę przeciwpowodziową wsi Gosławice oraz poprawiła jej estetykę.
Na realizację inwestycji Gmina Wierzchosławice otrzymała dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 50 000,00 zł.

Poniżej prezentujemy zdjęcia zbiornika w Gosławicach przed jego renowacją, w trakcie prac i po zrealizowaniu inwestycji.

Szkoły z Rudki i Wierzchosławic jadą na półfinały powiatowe w piłce nożnej halowej

W minionym tygodniu w naszej Gminie odbyły się zawody szkolne w piłce nożnej halowej. Wyłonieni zwycięzcy będą reprezentować Gminę w zawodach powiatowych. W kategorii igrzysk Dzieci, czyli uczniów klas 4-6 zwycięzcą została Szkoła Podstawowa z Wierzchosławic, natomiast w kategorii Igrzysk Młodzieży szkolnej, czyli dzieci z klas 7-8 Szkoła Podstawowa z Rudki. Gospodarzem tych zawodów była szkoła w Rudce. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Marii Pochroń oraz Pani Jadwidze Bartnik za sprawną organizacje tych zawodów. Niestety na żadne zawody nie stawiła się Szkoła  Podstawowa w Łętowicach.

Igrzyska Dzieci (klasy 4-6)

 1. SP Wierzchosławice
 2. SP Ostrów
 3. SP Rudka

SP Wierzchosławice – SP Rudka 14:8
SP Rudka – SP Ostrów 4:5
SP Ostrów – SP Wierzchosławice 4:8

Skład SP Wierzchosławice: Filip Curyło, Wiktor Pękala, Bartosz Karpiel, Jakub Majcher, Dawid Nosal, Adam Bryl, Jakub Witek. Opiekun: Marcin Gajdur.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy 7-8)

 1. SP Rudka
 2. SP Mikołajowice
 3. SP Wierzchosławice

SP Wierzchosławice – SP Rudka 9:10
SP Rudka – SP Mikołajowice 2:0
SP Mikołajowice – SP Wierzchosławice 7:6

Skład SP Rudka: Dawid Kabat, Daniel Liszka, Filip Głowacki, Dawid Grzybek, Dawid Krzak. Opiekun: Jadwiga Bartnik.

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z zawodów. Fot. SP Rudka, Marcin Gajdur.

Otwarte Strefy Aktywności w miejscowościach Mikołajowice, Rudka i Wierzchosławice

Gmina Wierzchosławice zakończyła inwestycje polegającą na uruchomieniu 3 Otwartych Stref Aktywności (OSA). Dwie z nich tj. w Mikołajowicach i Rudce składają się z siłowni plenerowej i strefy relaksu. Natomiast trzecia w Wierzchosławicach obejmuje: siłownię plenerową, strefę relaksu i sprawnościowy plac zabaw wraz z ogrodzeniem i zagospodarowaniem terenu. Otwarte Strefy Aktywności zostały wyposażone w nowoczesny i bezpieczny sprzęt sportowy. Mają charakter ogólnodostępny i bezpłatny.
Gmina Wierzchosławice pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości 97 100,00 zł z rządowego Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym OSA 2019.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć dot. inwestycji.

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony