Pierwsza niedziela po Wszystkich Świętych to w Wierzchosławicach  uroczysty dzień Zaduszek Witosowych. W tym dniu przy Grobie chłopskiego  premiera, męża stanu i przywódcy polskich chłopów – Wincentego Witosa  gromadzą się ludowcy i sympatycy z całej Polski. Przybywają tu od  kilkudziesięciu lat. Składają hołd i szacunek Wincentemu Witosowi oraz  Jego najwierniejszemu uczniowi – Stanisławowi Mierzwie, który 31 lat temu  spoczął obok Niego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 6 listopada o godzinie 9: 30, w miejscowym  kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św. za śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, wnuka Witosa-Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców Następnie, przy akompaniamencie orkiestry dętej na wierzchosławickim cmentarzu uczestnicy Zaduszek zgromadzą się wokół Kaplicy Witosa i Jego rodziny, gdzie złożą wiązanki kwiatów.

Na koniec uroczystości goście udadzą się do Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

Zaduszki Witosowe to więcej niż tradycja głęboko wpisane w ziemię małopolski. Zaduszki Witosowe, to szczególna atmosfera miejsca parafialnego cmentarza w Wierzchosławicach, gdzie stawało się zawsze tuż obok ludzi-autorytetów, patriotów zatroskanych o losy naszego państwa. Gdzie pośród wiekowych olbrzymich dębów maleją codzienne osobiste problemy. A jeśli nawet nie, to na pewno widzi się je w innym wymiarze. Kto tu choć raz był, wie o czym mówię.

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony