Kapituła Plebiscytu Wielkiego Odkrywania Małopolski zakwalifikowała do etapu finałowego plebiscytu w kategorii „Atrakcja turystyczna” – Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski organizowany jest przez Gazetę Krakowską wspólnie z Województwem Małopolskim, Małopolską Organizacją Turystyczną, Telewizją Polska SA Oddział w Krakowie oraz Radiem Kraków. Patronem naszego przedsięwzięcia jest Marszałek Małopolski – Jacek Krupa, który jest jednocześnie Przewodniczącym Kapituły.

Ideą konkursu jest promowanie perełek regionu i zchęcanie mieszkańców do tego by na nowo odkryli urokliwe miejsca w najbliższej okolicy i regionie.

Muzeum zostało powołane staraniem działaczy ludowych i rodziny W. Witosa w 1971 r.  Składa się z domu rodzinnego z 1814 r., w którym Witos się urodził oraz z gospodarstwa wybudowanego w latach 1905 – 1913 przez samego Witosa. W skład gospodarstwa chodzą: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica.

W „starym domu” zgromadzono eksponaty etnograficzne, pochodzące z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach i ukazujące warunki życia na wsi w XIX w. Wnętrze domu mieszkalnego w nowej zagrodzie zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa, z meblami, dokumentami. Izba pamięci umieszczona w budynku dawnej stajni przedstawia dokładną biografię W. Witosa poprzez ikonografię, przedwojenne kroniki filmowe itp. W spichlerzu znajduje się wystawa sztandarów organizacji ludowych z różnych okresów. Najcenniejszy jest sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r. Oryginalne wnętrze stodoły wyposażono w narzędzia rolnicze, jakich używał Witos.

Glosować można na trzy sposoby:
1. Tradycyjny, rejestrując swój adres e-mail i klikając w zakładkę na stronie internetowej: http://www.gazetakrakowska.pl/ – link do konkursu!
( 3 głosy dziennie+3 punkty dla muzeum)
2. Kosztowny – głosowanie przez sms 2,49 zł -daje to az 10 punktów Aby zagłosować wyślij SMS o treści: WOMAT.3 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)
3. Głosowanie przez Facebook ( 5 punktów dla Muzeum)

Mamy nadzieję, że zechcecie się Państwo włączyć aktywnie w promocję plebiscytu oraz promocję kandydatury naszej perełki jaka jest Muzeum Wincentego Witosa. Głosowanie trwa do końca sierpnia.

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony