Tradycyjne Święto Plonów – dożynki – to jedno z najważniejszych świąt w  kalendarzu polskiej wsi. W poniedziałek 15. sierpnia w Święto  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wierzchosławicach odbędą się  uroczystości dziękczynienia rolników za dar plonów.

Po raz pierwszy po dłuższej przerwie rolnicy z Gminy Wierzchosławice będą  obchodzić ponownie swoje święto. Dożynki to ludowe święto połączone z  uroczystościami dziękczynnymi związanymi z zakończeniem żniw i prac  polowych. Zwyczaj ten praktykowany był na naszych ziemiach już w czasach  przedchrześcijańskich przez Słowian i plemiona bałtyckie.  Wraz z rozwojem  gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku, dożynki zagościły na  dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla pracowników w nagrodę za  wykonaną pracę przy żniwach. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno  religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia  zbiorów – tak będzie również i w Gminie Wierzchosławice.

O godzinie 15.00 rolnicy z terenu Gminy wezmą udział w dziękczynnej Mszy  św. w kościele parafialnym, w trakcie której nastąpi poświęcenie wieńców  żniwnych. Po nabożeństwie w uroczystym korowodzie dożynkowym rolnicy  przejdą na plac obok Centrum Kultury Wsi Polskiej, gdzie w dalszej części  programu zespoły obrzędowe zaprezentują przygotowane przez siebie wieńce 
dożynkowe wraz z bogatym programem artystycznym. O godzinie 19.00  rozpocznie się festyn ludowy z licznymi atrakcjami.
       
Program – 15 sierpnia 2016 / Gminne Święto plonów w Gminie Wierzchosławice
14.45 – Zbiórka na placu przy kościele Matki Bożej Pocieszenia w  Wierzchosławicach
15.00 – Uroczysta Msza święta i poświęcenie wieńców żniwnych
16.00 – Przejście w korowodzie dożynkowym na plac obok Centrum Kultury Wsi  Polskiej
16.00 – Atrakcje dla najmłodszych na placu obok Centrum Kultury Wsi  Polskiej
16.30 – Wiązanka pieśni i tańców lubelskich oraz przeworskich w wykonaniu  Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy”z Wierzchosławic
17.15 – Tradycyjna prezentacja wieńców – Konkurs Wieńca Dożynkowego
19.00 – Zabawa taneczna z Zespołem „Galaxis”

W trakcie uroczystości odbędzie się konkurs wieńców dożynkowych w  kategorii wieniec tradycyjny i współczesny. Uczestnicy konkursu oprócz  gratyfikacji finansowej otrzymają również możliwość reprezentowania Gminy  Wierzchosławice podczas: Dożynek Powiatu Tarnowskiego (28 sierpnia w  Szerzynach), XVIII Dożynek Województwa Małopolskiego (4 września w 
Miechowie) oraz Dożynek Jasnogórskich (4 września na Jasnej Górze).  Dodatkowo sołectwo, które zwycięży w tegorocznym konkursie będzie  gospodarzem Święta Plonów Gminy Wierzchosławice w roku 2017.

Atrakcje dodatkowe: gastronomia, gry i zabawy dla dzieci, darmowa  zjeżdżalnia, stoiska rękodzielnicze, 500 porcji grochówki dożynkowej  ufundowanej przez „Delikatesy Cezar” z Kępy Bogumiłowickiej.

Organizatorami imprezy jest Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg oraz  Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

APEL
Rolników z terenu gminy dysponujących końmi, wozami konnymi oraz  ciągnikami wraz z maszynami rolniczymi zapraszamy do udziału w korowodzie  jaki przejdzie z kościoła na plac obok Centrum Kultury. Dodatkowe  informacje nt udziału w korowodzie udziela Gminne Centrum Kultury w  Wierzchosławicach (tel. 14 657 57 57). Najładniej przystrojone wozy i  ciągniki otrzymają nagrody finansowe.

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału.

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony