W tym roku, w gminie Wierzchosławice zorganizowano obchody Powiatowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Chociaż w tym przypadku możemy mówić o kilkudniowych uroczystościach, które odbywają się pod wspólnym hasłem: Tropem Żołnierzy Wyklętych.

– Wybór Wierzchosławic nie jest dziełem przypadku. Stąd pochodzi bowiem jeden z najwaleczniejszych i najodważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej w powojennej Polsce, pułkownik Adam Boryczko – mówią zgodnie Zbigniew Drąg – Wójt Wierzchosławic oraz Roman Łucarz – Starosta Powiatu Tarnowskiego.

Warto dodać, że w uroczystościach wzięli udział samorządowcy z powiatu tarnowskiego. Gospodarzami imprezy byli: Starosta – Roman Łucarz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego – Jacek Hudyma oraz Wójt Gminy Wierzchosławice – Zbigniew Drąg. Dodajmy, że w gronie gości znaleźli się poseł na Sejm RP – Wiesław Krajewski, Burmistrz Zakliczyna – Dawid Chrobak, Wójt Pleśnej – Józef Knapik, Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego, Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego – Tomasz Stelmach. Samorząd Gminy Wierzchosławice reprezentował między innymi Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzchosławice – Roman Kucharski

Uchwała Sejmu

Przypomnijmy, że początek marca w Polsce, od pięciu lat poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku parlamentarzyści przyjęli ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on rangę święta państwowego, choć nie jest dniem wolnym od pracy. Inicjatywa ta trafiła w oczekiwania społeczne, bowiem święto to rokrocznie obchodzone jest coraz bardziej spektakularnie, a obchody państwowe i samorządowe uzupełniają liczne przedsięwzięcia, organizowane oddolnie przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. W preambule do ustawy zapisano, iż święto ustanowione zostało „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Poseł i samorządowcy

Poseł Wiesław Krajewski podkreślał, że tego typu inicjatywy służą pamięci o przodkach. Apelował o to, by ta pamięć była kultywowana przez kolejne pokolenia.

– To wielcy Polacy, ludzie którzy byli oddać życie, cierpieli, ale byli niezłomni. To dzięki nim żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Cześć ich pamięci – mówił poseł Krajewski.

– Trudno sobie wyobrazić Polskę bez ofiary żołnierzy wyklętych. Dzisiaj oddajemy im cześć, ale pamiętać o ich bohaterstwie trzeba cały czas – mówił podczas inauguracji Starosta Tarnowski – Roman Łucarz.

Dzisiaj jesteśmy wolni, ale jak będzie w przyszłości? Tego nie wiemy. Wolność trzeba pielęgnować – podkreślał Wójt Wierzchosławic – Zbigniew Drąg , idąc za słowami papieża Jana Pawła II.

Konferencja i występy

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Był to spektakl „Ocalić od zapomnienia” przygotowany przez uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku.

– Spektakl gramy od kilku lat. Po raz pierwszy wystąpiliśmy w auli tarnowskiej PWSZwspomina Wiesław Wójcik, dyrektor szkoły.

Potem odbyła się konferencja naukowa poświęcona żołnierzom wyklętym. Prof. Andrzej Olejko wygłosił prelekcje pod nazwą: „Każde miasto ma swą ulicę Kurkową… O wyklętych słów kilka”. Profesor Olejko jest związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, jest autorem szeregu wydawnictw książkowych oraz artykułów naukowych i popularno – naukowych związanych z historią wojskowości polskiej i europejskiej. W swoim wystąpieniu podkreślał, że przez wiele lat żołnierze wyklęci, chociaż on uważa, że ładniejszym określeniem jest słowo: „niezłomni” wyrzuceni byli poza nawias polskiej historii. Nie mówiono o nich w ogóle, jeśli już to źle, bardzo źle.

– Dzisiaj, po latach, w wolnej po Polsce, odzyskali należne im miejsce, ale ciągle o wydarzeniach z lat powojennej Polski wiemy niewiele. Historię tego okresu trzeba napisać od nowa – mówił profesor Andrzej Olejko.

Natomiast młody polski publicysta katolicki i pisarz – Kajetan Rajski wygłosił prelekcję pod tytułem: „Losy Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL”. Przypomniał, że każdy z nich miał problemy ze znalezieniem pracy, wielu było inwigilowanych, prześladowanych, bezpieka śledziła każdy ich krok. Problemy miały także ich dzieci.

– Odbyłem setki rozmów z tymi ludźmi. Nie żałują swojej drogi, chociaż przyznają, że było im wiele razy bardzo ciężko – mówił.

Wczesnym popołudniem odbyła się uroczystość patriotyczna pod tablicą upamiętniającą pułkownika Boryczkę.

Koncert barda i poety

Wieczorem w auli Centrum Kultury Wsi Polskiej odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego – działacza opozycyjnego, barda i poety. Artysta zaprezentował pieśni patriotyczne dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz poruszające kwestie patriotyzmu, honoru i wierności Ojczyźnie. Jego koncertu wysłuchało ponad 150 mieszkańców Gminy Wierzchosławice oraz przybyłych na tą okazję gości z terenu powiatu tarnowskiego.

Andrzej Kołakowski od wielu lat koncertuje wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno – politycznej, przy akompaniamencie gitary. Inspiracją dla jego twórczości są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość.

Wszystkie one znajdują odbicie w historii, stąd też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim.

Bieg i maraton filmowy

Na 4 marca zaplanowano Bieg Nocny dla uczczenia pułkownika Adama Boryczki. W ten sposób lokalna społeczność chce oddać hołd temu niezłomnemu żołnierzowi Armii Krajowej, a potem działaczowi organizacji Wolność i Niezawisłość. Bieg rozpocznie się o godzinie 20. Dwie godziny później zaplanowano nocny maraton filmowy oraz turnieje – gry planszowe nawiązujące do historii niezłomnych.

– Zapraszam w imieniu Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, Członka Zarządu Powiatu – Jacka Hudymy i Samorządu Naszej Gminymówi Wójt – Zbigniew Drąg.

Tablica: 6 marca 2016!

Jaką rolę w czasie II wojny światowej i w latach późniejszych – komunistycznego zniewolenia – odegrał płk Adam Boryczka?

– Ogromną. Wiadomo, że pierwsze szlify oficerskie zdobywał w dwudziestoleciu międzywojennym. Zresztą pochodził z rodziny bardzo patriotycznej. Jego ojciec był dość aktywnym działaczem ludowym, jak Wincenty Witos, tylko on był bardziej związany z piłsudczykami. Płk Adam Boryczka przechodził cały szlak bojowy, ale myślę, że takim najważniejszym okresem, który ogromnie podnosi go w piedestale osób z byłego podziemia, była VI Brygada Wileńska AK. Przeprowadziła mnóstwo akcji i niosła pomoc gnębionej ludności. Ale równie piękna jest jego karta walki z komunistyczną władzą w ramach WiN. Nie bał się narażać, potrafił kierować, być liderem grup w tych trudnych czasach. Bez takich osób walka w podziemiu zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w późniejszym okresie nie byłaby możliwa – mówi Jacek Hudyma.

– Gmina Wierzchosławice jest faktycznie kojarzona głównie z Wincentym Witosem, ale trudno, by było inaczej. Obecnie lokalna społeczność mocno angażuje się, aby szerzej znany był również płk Adam Boryczka i aby mocno kojarzony był również z Gminą Wierzchosławice. Zresztą, nie tylko tutaj się urodził i mieszkał, ale przyjeżdżał w rodzinne strony także po wyjściu z komunistycznego więzienia, a przypomnę, że uwolniony został jako jeden z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych. Dużo wspomnień przekazują żyjący członkowie rodziny pana Boryczki. W wierzchosławickiej Szkole Podstawowej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pana pułkownika. Chcemy, aby nasze dzieci od najmłodszych lat zapoznawały się z tą postacią i wiedziały o jego wielkich, chwalebnych czynach oraz zasługach dla niepodległości Polski – powiedział Członek Zarządu Powiatu.

strzalka_mala ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Fascynująca jest cała historia Adama Boryczki”Wywiad z Jackiem Hudymą – na stronie Powiatu Tarnowskiego

strzalka_mala ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ Z WYDARZENIA

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony