Pomiędzy Galicją a Europą, czyli rozmowa o wspólnym dziedzictwie w ramach zakończonej międzynarodowej wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy!

W dniach 21 – 29 października na ternie Gminy Wierzchosławice w Małopolsce odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży „Pomiędzy Galicją a Europą. Odkryjmy naszą wspólną tożsamość”.

Było to spotkanie młodzieży z Polski i Ukrainy, w ramach którego młodzież odkrywała wspólną tożsamość, kulturę i tradycję narodu polskiego i ukraińskiego, które wywodzą się z dziedzictwa historycznej Galicji i które są dziś przez nie pielęgnowane we współczesnej Europie. Wspólnie analizowaliśmy i podejmowaliśmy refleksję nad naszą skomplikowaną historią. W tym zakresie młodzież stwierdziła jednogłośnie: „nie możemy być jej zakładnikiem! Musimy pamiętać o historii, zrozumieć źródła tych wielu tragicznych momentów, jednak powinniśmy – zwłaszcza my, Młodzi – patrzeć w przyszłość, bo to ona do nas należy!”. Pozostając w tych duchu młodzież kreśliła scenariusze dla przyszłości Polski i Ukrainy w odniesieniu do współpracy w UE, NATO  i Grupie Wyszechradzkiej.

Oddziaływanie projektu, już na samy etapie jego realizacji, nie ograniczyło się wyłącznie do 24 osób. Młodzież bowiem odbyła bardzo żywą i interesującą debatę ze swoimi rówieśnikami z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wierzchosławicach, rozegrała mecz przyjaźni „Polska vs. Ukraina” nawiązujący do wspólnego, międzynarodowego sukcesu organizacyjnego jakim było EURO 2012, a także podążała śladami dawnej Galicji w Krakowie.

Podstawowym rezultatem projektu będzie stworzona przez uczestników projektu kampania społecznościowa „Galicja i Europa. Wspólne korzenie. Wspólna przyszłość”, która już niebawem będzie prowadzona w mediach społecznościowych. Jej celem będzie pokazanie opinii publicznej, jak wiele łączy nasze narody i jak wiele możemy osiągnąć współpracując razem we współczesnej Europie.

Organizatorem projektu jest młodzież działająca przy Fundacji „Nowe Inspiracje” oraz jej rówieśnicy z organizacji partnerskiej z Lwowa – Society Initatives Institute. Projekt jest dofinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

grupowe

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony