Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kulturalnych wizytówek tej Gminy. Przez szeregi Zespołu przewinęło się ponad 1000 mieszkańców Gminy, a jego funkcjonowanie cieszy się dużym zainteresowaniem i szacunkiem mieszkańców. Rodzimy folklor to nieodłączny element dziedzictwa kulturowego, dlatego celem wielu
mieszkańców gminy jest troska o jego kultywowanie. Rok 2016 jest rokiem wyjątkowym dla „Swojaków” – w roku kończącym jubileusz 70 lecia istnienia Zespołu przygotowane zostały uroczystości jubileuszowe, na które zaproszono byłych i obecnych członków Zespołu oraz mieszkańców Gminy Wierzchosławice.

Od 10 do 12 czerwca zorganizowano wiele wydarzeń kulturalnych, które miały uświetnić jubileusz. W programie znalazły się – m.in. Msza Św. w intencji byłych i obecnych członków Zespołu, spotkanie z historią (gawędy o historii Zespołu i Mieczysławie Stachu – założycielu i wieloletnim opiekunie „Swojaków”), bal międzypokoleniowy oraz oczywiście liczne występy artystyczne.

11 czerwca w Centrum Kultury Wsi Polskiej odbył się „Bal pokoleń” – była to okazja do odświeżenia dawnych znajomości, oraz dobrej zabawy. Oprócz części oficjalnej zorganizowano szereg innych atrakcji – wspólne zdjęcie, wystawę fotografii, występ artystyczne, a także bal „Swojaków” do białego rana!

Szerszej publiczności Zespół zaprezentował się podczas plenerowego koncertu galowego jaki odbył się w niedziele 12 czerwca. Jak podkreślały to osoby związane przed laty z Zespołem – jest on w doskonałej formie. Był to efekt wielu godzin trudnej i męczącej pracy nad programem – za to należą się gorące podziękowania każdemu członkowi zespołu i kapeli.

Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” istnieje i działa już 70. Zespół powstał w 1945 roku. Kilkudziesięcioletni dorobek artystyczny zespołu jest ogromny. „Swojacy” koncertowali niemal w całej Polsce, brali udział we wszystkich Dożynkach Centralnych, a także występowali za granicą w byłym ZSRR, Czechosłowacji, Niemczech, Danii, Węgrzech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Litwie. Mieli zaszczyt gościć u Ojca Świętego Jana Pawła II. Lista nagród i dyplomów, odznaczeń i podziękowań dla zespołu jest tak długa, że nie sposób wszystkich wymienić.

Repertuar artystyczny, który zespół wykonywał i wykonuje do dnia dzisiejszego, to przede wszystkim: pieśni i tańce regionu krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, oraz tańce narodowe. Najbardziej znane widowiska obrzędowe wykonywane przez Zespół, to m. in.: Okolędowanie Hanusi, Misterium Kolędowe, czy Obrzęd Dożynkowy. Muzykę Swojaków wykonuje kapela ludowa na tradycyjnych instrumentach tj. akordeon, skrzypce, trąbka, klarnet i kontrabas.

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony