Dożynki w Wierzchosławicach już za nami. Jest to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, a także okres wyjątkowy, który pozwala nam na podsumowanie i docenienie całorocznej pracy rolnika, ich zaangażowania i trudu. Rolnicy z Gminy Wierzchosławice za tegoroczne
plony dziękowali w miniony poniedziałek – 15 sierpnia. Dziękczynienie rolników za zebrane plony i powodzenie w czasie żniw cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Wierzchosławickie dożynki miały podwójny charakter: religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Pocieszenia zespoły obrzędowe przywiozły różnorodne wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Były też kosze z owocami, miód przekazany przez koło pszczelarskie z Wierzchosławic oraz bochny chleba, które poświęcił w czasie uroczystej Mszy świętej proboszcz parafii ks. Jerzy Czuj.

Po Mszy świętej barwny dożynkowy korowód prowadzony przez konną banderię przeszedł na plac obok Centrum Kultury Wsi Polskiej, gdzie miał miejsce dalszy ciąg programu artystycznego.

Jako pierwsi na scenie obok Centrum Kultury zaprezentowali się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z wiązanka pieśni i tańców lubelskich oraz przeworskich.

Następnie wójt Zbigniew Drąg serdecznie, po gospodarsku przywitał wszystkich zebranych, dziękując równocześnie za ogromny trud, jaki był udziałem rolników w trakcie tegorocznych żniw. W swoim przemówieniu mówił:
– Trzymając w ręku bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, czuję radość i wdzięczność. Chcę w imieniu gminnej społeczności powiedzieć rolnikom DZIĘKUJĘ.
Drodzy Rolnicy to wy trudzicie się by nie zabrakło nam chleba powszedniego. Chleb potrzebuje naszego szacunku. Chleb nas łączy przy stole. Wyzwala w nas wzajemną życzliwość i otwiera oczy na tych którzy potrzebują pomocy.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali: prezes Andrzej Kosiniak-Kamysz, v-ce marszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, oraz Jacek Hudyma etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

Okolicznościowe adresy z okazji dożynek gminnych przesłali Posłowie na Sejm RP: Urszula Augustyn oraz Wiesław Krajewski.

Uroczystość dożynkowa była również okazją do wręczenia upominków ufundowanych przez Grupę Azoty dla członków Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy”. Nagrody wręczał v-ce prezes Grupy Azoty Józef Rojek
wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wierzchosławice Arturem Jasińskim.

Uczestniczącym w ludowym święcie mieszkańcom i przybyłym gościom zaprezentowały się zespoły obrzędowe z 5 sołectw z przygotowanymi przez siebie wieńcami dożynkowymi. Uzupełnieniem prezentacji wieńców były słowne obrzędy w postaci przyśpiewek i okolicznościowych recytacji. Wykonane z dużą starannością i pomysłem wieńce oceniła komisja konkursowa, której przewodniczyła Elżbieta Tomulik oraz jury w składzie: Anita Stinia oraz Iwona Gleisner. Decyzją komisji – przyznano pięć równorzędnych nagród finansowych w wysokości 500 zł każda.

Werdykt komisji był następujący:
W KATEGORII WIEŃCA TRADYCYJNEGO
I miejsce oraz wyjazd na Dożynki Powiatu Tarnowskiego w Szerzynach
przyznano sołectwu GOSŁAWICE
II miejsca – nie przyznano
III miejsca – nie przyznano

W KATEGORII WIEŃCA WSPÓŁCZESNEGO
I miejsce oraz wyjazd na Dożynki Wojewódzkie do Miechowa przyznano
sołectwu BOBROWNIKI MAŁE
II miejsce oraz wyjazd na Dożynki Jasnogórskie przyznano sołectwu
SIECIECHOWICE
III miejsce przyznano sołectwu WIERZCHOSŁAWICE
IV miejsce przyznano sołectwu MIKOŁAJOWICE

Dodatkowo gospodarzami Dożynek Gminnych w 2017 r. zostało sołectwo BOBROWNIKI MAŁE. Komisja rownież z uznaniem odniosła się do programu artystycznego przygotowanego przez grupę wieńcową z Wierzchosławic – na scenie zaprezentowała się m.in. kapela Swojaków oraz seniorzy z klubu
„Przystań”.

W części festynowej wierzchosławickiego „Święta Plonów” zaprezentował się zespól „Galaxis” z Rajbrotu grający zarówno własne kompozycje, jak i covery znanych polskich zespołów muzycznych.

Sprzyjająca pogoda, liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz serdeczna rodzinna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Serdeczne podziękowania składamy osobom, które aktywnie włączyły się w organizację tegorocznego „Święta Plonów” Gminy Wierzchosławice – w szczególności sponsorom i dobroczyńcom, Wójtowi Gminy Zbigniewowi Drągowi, ks. proboszczowi Jerzemu Czujowi wraz ze współpracownikami, rolnikom,
Zespołowi Pieśni i Tańca „Swojacy”, zespołom wieńcowym, Klubowi seniora „Przystań” z Wierzchosławic oraz jednostkom OSP i Policji, a także pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Pełna galeria z wydarzenia ==> Relacja FOTO z Dożynek Gminnych 2016 – link www

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony