Ogromnym powodzeniem cieszył się I Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc Adama Boryczki, który odbył się 4 marca w Wierzchosławicach. Grzegorz Czyż z Bogumiłowic (Grupa Azoty – Automatyka Tarnów) potrzebował 35 minut i 54 sekundy by pokonać trasę 10 311 metrów. Lidia Bilska, także mieszkanka naszej gminy, tę trasę pokonała w niewiele ponad 46 minut. Gratulujemy! Natomiast w kategorii Nordic Walking najszybszy był Piotr Kordowski (Czechowice-Dziedzice). Na starcie zawodów stanęli biegacze z gminy, ale także z Tarnowa, Dębicy, Brzeska, Tuchowa i wielu innych miejscowości z Polski Południowej.

Impreza składała się z dwóch części: bieg na 10,3 km oraz Nordic Walking na 6 km. Najszybciej trasę biegu pokonał Grzegorz Czyż (Grupa Azoty – Automatyka Tarnów) w kategorii mężczyzn oraz Lidia Bilska w kategorii kobiet (Łętowice). Najszybszy w Nordic Walking był Piotr Kordowski (Czechowice-Dziedzice).

Patron imprezy – Adam Boryczka to żołnierz września 1939, cichociemny. Od 1944 zastępca dowódcy i dowódca 6 Wileńskiej Brygady AK. Szef Oddziału III Komendy Okręgu Wilno AK. Od końca 1947 kurier Delegatury Zagranicznej WiN. Aresztowany przy próbie przekroczenia granicy PRL w połowie czerwca 1954. 21 maja 1955 r. został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. 29 listopada 1967 wyszedł na wolność.

Dystans biegu 10 311 metrów, ma wymiar symboliczny. Jest to liczba dni, która minęła od dnia 6 września 1939 r., kiedy wyszedł z domu na wojnę, do 29 listopada 1967, kiedy opuścił komunistyczne więzienie. Jak mówią historycy wolności tak naprawdę nie odzyskał nigdy. Zmarł 30 kwietnia 1988 w Warszawie. Spoczął na Powązkach.

– Dziękuję Stowarzyszeniu za przygotowanie tego Biegu. W ten sposób nie tylko oddaliśmy hołd pułkownikowi Adamowi Boryczce, ale także impreza jest doskonałym sposobem promocji gminy oraz promocją aktywnego wypoczynku – mówi Wójt Gminy Wierzchosławice – Zbigniew Drąg.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Jacka Bryla i Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Fot. JKR Ostrowski

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony