Szanowni Państwo! Zapraszamy do zapoznania się z Aktualnościami dotyczącymi Gminy Wierzchosławice. Życzymy miłej lektury!

Krakowski Wianek dla naszych SWOJAKÓW!

W niedzielę 21 maja 2017 r. w wiosennej scenerii Parku Kępińskich w Szczurowej tancerze i muzycy z Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic podczas ostatniego dnia Festiwalu „Krakowski Wianek” zaprezentowali widowisko pt. „Na len, na konopie. Żeby się darzyło” autorstwa Magdaleny Witkowskiej. Więcej informacji w artykule... zapraszamy do lektury.

Rodzinne zawody rowerowe w Ostrowie!

Już 21 maja (niedziela) o godzinie 13.00 na trasie "Velo Dunajec" zostaną rozegrane zawody rowerowe dedykowane dla wszystkich miłośników niezmechanizowanych jednośladów.

Aktywny wypoczynek z domieszką sportowej rywalizacji, atrakcje dla całej rodziny – to założenia Rodzinnych Zawodów Rowerowych w Ostrowie, do udziału w których zapraszamy w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Ścieżka rowerowa VeloDunajec - z Ostrowa do Biskupic Radłowskich powstała dzięki Funduszom Europejskim.

Na imprezę zapraszamy w okolice Wierzchosławic – do Komorowa i Ostrowa. Rejestracja uczestników rozpocznie się od 13.00 w Domu Ludowym w Komorowie. Start na liczącą 4 kilometry trasę, w całości biegnącą po ścieżce rowerowej Velo Dunajec przewidziano właśnie z Komorowa w godzinach 14.00 – 16.00. Zawody mają formę rekreacyjną - zapraszamy zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.

Metę wyznaczono na terenie Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Ostrowie. O 17.00 nastąpi tu wręczenie nagród dla uczestników rywalizacji.

Pierwszych stu uczestników zawodów zostanie nagrodzonych pamiątkowymi medalami, a osoby, które uzyskają najlepszy czas przejazdu otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

To nie koniec przygotowanych na tę okazję atrakcji. Od 14.00 do 18.00 na terenie Ośrodka Sportowo - Rekreacyjnego w Ostrowie prowadzona będzie gra terenowa w poszukiwaniu "Polci - gwiazdki, która wędruje po Małopolsce!". Przewidziano również pokazy sprzętu strażackiego oraz zabawy i konkursy dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabraknie również kiełbaski z grilla czy dmuchanej zjeżdżalni (bezpłatnej).

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę do Ostrowa!

Do udziału zaprasza Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, Urząd Marszałkowski w Krakowie oraz Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.
===

Lokalizacja - Komorów Dom Ludowy

Lokalizacja - Ostrów - ośrodek sportowo rekreacyjny

Odkryj swoją energię – dofinansowania 60%!

Skorzystaj z programu i weź dotację na źródła energii odnawialnej oraz zadbaj o środowisko w naszej Gminie Wierzchosławice. Przygotowujemy się do pozyskania środków z Funduszy Europejskich dla mieszkańców na budowę instalacji Odnawialnych Źródeł Enerii w gospodarstwach domowych.

  • ogniwa fotowoltaiczne
  • kolektory słoneczne
  • pompy ciepła

Pliki do pobrania:

Międzynarodowa wymiana młodzieży

W podtarnowskich Wierzchosławicach od kilku dni trwa międzynarodowa wymiana młodzieży z Bułgarii, Czech, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji.

Tematem przewodnim projektu jest problematyka mowy nienawiści występująca w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w Internecie. Młodzież analizowała przyczyny i konsekwencje tego zjawiska, prezentowała jego przykłady i najbardziej charakterystyczne cechy w odniesieniu do swych krajów, a także poszukiwała odpowiedzi na temat granicy występującej między stosowaniem w przestrzeni publicznego języka obraźliwego i pogardliwego, a wolnością słowa. Nie zabrakło także dyskusji na temat roli edukacji międzykulturowej dla przełamywania barier i stereotypów między narodami i rozmaitymi różnicami kulturowymi. W ramach projektu jego uczestnicy odbyli wizytę studyjną do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także spotkali się z młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wierzchosławicach.

Dzięki zaangażowaniu młodzieży jednym z efektów projektu będzie realizacja kampanii społecznościowej w Internecie, której celem będzie zachęcanie młodzieży do odkrywania różnic międzykulturowych i poszukiwania dla nich zrozumienia, jak również używania odpowiedzialnego języka w przestrzeni publicznej powodującego wzrost kultury debaty publicznej, w krajach które reprezentują. W ten sposób młodzież zamierza poszerzyć oddziaływanie projektu na swoich rówieśników i pokazać, że problem używania, tzw. języka mowy nienawiści, jest problemem aktualnym i ważnym.

Inicjatorem i organizatorem projektu jest młodzież działająca przy Fundacji „Nowe Inspiracje”, a także jej organizacje partnerskie ze wspomnianych krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej „Erasmus+”.

Zobacz więcej...